NEW YORK. Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) sa na svojom nedeľňajšom mimoriadnom zasadaní nezhodla na spoločnom postupe voči Severnej Kórei. Informoval o tom mexický veľvyslanec pri OSN Claude Heller.
Podľa jeho slov sa členovia BR na trojhodinovom rokovaní za zatvorenými dverami dohodli na iba ďalších rokovaniach, ktorých výsledkom bude patričná reakcia na vypustenie rakety dlhého doletu zo strany Pchjongjangu.
Podľa Hellera by sa členovia rady mali z dôvodu urgentnosti celej záležitosti stretnúť v čo najkratšom čase. Bezpečnostná rada OSN sa v nedeľu večer zišla na základe žiadosti Japonska a Spojených štátov.
Severná Kórea vystrelila raketu s dlhým doletom v nedeľu. Raketa pravdepodobne preletela ponad japonské územie a dostala sa do vzdušného priestoru nad Tichým oceánom.
Severná Kórea už skôr informovala, že plánuje vyslať na obežnú dráhu Zeme telekomunikačný satelit, čo však Západ považoval iba za zámienku pre test rakety, ktorá by teoreticky mohla zasiahnuť územie Spojených štátov amerických.
Vystrelenie rakety vraj sledoval aj severokóresjký vodca Kin Čong-il.