PRAHA. Doba, keď sa Európa a Spojené štáty k sebe správali rezervovane, je preč. Týždňová cesta amerického prezidenta Baracka Obamu po starom kontinente vrátila do ich vzťahov znovu nadšenie a chuť meniť svet. Nie vo všetkom si však Obama a jeho európski kolegovia sadli.
„Návšteva Obamu je symbolom nových euro-amerických vzťahov,“ zhodnotil neformálny summit EÚ-USA nadšený český premiér v demisii Mirek Topolánek.
Veselý Topolánek v demisii Eufória z vrcholného stretnutia, ktoré zorganizovalo české predsedníctvo, prekryla fakt, že ho viedla vláda, ktorá je v demisii. „Pre mňa osobne bol prejav Baracka Obamu na Hradčianskom námestí úžasným zážitkom,“ zveril sa Topolánek novinárom.
Pražská návšteva Baracka Obamu bola symbolickou bodku za jeho veľkým turné. Po summite G20 v Londýne, kde zachraňoval svet pred hospodárskou krízou, summitom NATO vo Francúzsku a Nemecku, sa v Česku hovorilo o novej ére euro-amerických vzťahov. Po Georgeovi Bushovi prišiel na starý kontinent líder, s ktorým si Európa rozumie oveľa viac.
Obamova európska cesta
1. Bilión proti kríze Na summite G20 v Londýne sa s ďalšími lídrami dohodol na globálnom boji proti kríze. Vyčlenili bilión dolárov na nakopnutie ekonomiky. 2. Nový šéf NATO
Na summite NATO práve americký prezident pomohol dosiahnuť zhodu na mene nového generálneho tajomníka.
3. Bezjadrový svet
V Prahe predstavil víziu sveta bez jadrových zbraní a zákaz jadrových skúšok.
4. Srdečný k Európe Po rozporuplnej Bushovej ére budil Obama dojem, že s Európanmi chce ťahať za jeden povraz. Majú však aj rozdielne názory napríklad na členstvo Turecka v únii. 5. Ústretovejší k Rusku
S ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom sa dohodol, že znížia počty jadrových zbraní.
Ukázalo sa to aj včera na Vyšehrade, keď Obama hovoril, že aj Amerika sa pripojí k boju proti globálnemu otepľovaniu.
To, že sa v zelenej agende postoje únie a Washingtonu zblížili, kvitoval aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. „Len spolu môžeme presvedčiť ostatných, aby sa (k nám) pripojili,“ povedal Barroso.
Keď nenašli spoločnú reč Nie vo všetkých názoroch však panovala zhoda. Spojené štáty už za Busha tlačili na Európsku úniu, aby prijala medzi seba aj Turecko. Práve v tejto moslimskej krajine ukončí Obama svoju európsku cestu.
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy včera znovu dôrazne protestoval. „Vždy som bol proti,“ povedal francúzskej televízii TF1 Sarkozy, „a stále som.“
Obama, so svojím moslimským stredným menom Hussein, nehovoril o Turkoch náhodou. Práve on by chcel moslimský svet viac zblížiť so Západom.
„Spojené štáty a Európa musí k moslimom pristupovať ako k priateľom, susedom a partnerom v boji proti nespravodlivosti, netolerancii a násiliu,“ povedal.
Obzvlášť potešil českých a poľských partnerov, keď vyhlásil, že výskum o protiraketovej obrane pokračuje.
On chcel Havla, Michelle synagógu
Americká prvá dáma si vychutnala židovskú štvrť a Prahu opúšťala nadšená. Obama si zavolal bývalého disidenta a prezidenta.
PRAHA. Osemdesiattisíc mien českých a moravských obetí holokaustu je napísaných na stene Pinkasovej synagógy v štvrti Josefov. Americká prvá dáma si jej návštevu vyžiadala sama.
Najväčšiu radosť asi mala z návštevy starého židovského cintorína, kde je pochovaný legendárny rabín Löw. Na jeho hrobe nechala podľa tradície zvitok so svojím želaním. S rabínom je spojená legenda o Golemovi. Ten býval podľa povestí ukrytý v Staronovej synagóge. A ani tú Michelle nevynechala.
Z Prahy odchádzala nadšená. „Bola to skvelá návšteva. Vrátim sa,“ povedala tesne pred svojím odletom domov.
Jej manžel si ešte pred návštevou vyžiadal stretnutie s najznámejším Čechom. S exprezidentom Václavom Havlom sa stretol len na niekoľko minút pred odchodom na letisko, odkiaľ odletel do Turecka.
Havel prezidenta varoval, že sú doňho „vkladané bezmedzné nádeje“. V prípade sklamania sa hnev ľudí môže obrátiť proti nemu, povedal Havel novinárom po schôdzke. Obama podľa neho reagoval úsmevom, poďakovaním a slovami, že tento posun už sám začína pozorovať.
Prezidentov prejav sa Havlovi páčil. „Ocenil som, že nie je pridlhý, ide k jadru veci,“ povedal dramatik. „Je to človek naozaj neobyčajne milý a bezprostredný, charizmatický. Ja sa nečudujem tej celosvetovej obamamánii,“ uzavrel Havel s tým, že mal pocit, ako by sa s ním poznal „dávno predtým“.
Hoci Mirek Topolánek a Václav Klaus s americkým prezidentom strávili viac času, Havel bol jediný Čech, s ktorým sa rozprával medzi štyrmi očami.
Znesvárení premiér a prezident ho prišli na letisko privítať spolu. No Obama sa s nimi bavil len minútu. Potom čakali dve minúty, kým odkráča k svojej limuzíne.
Pavol Szalai
Autor: Z Prahy od nášho redaktora Pavla Szalaia