HAMBURG. a vírusom Ebola.
Po 21 dňoch, ktoré predstavujú maximálnu dĺžku inkubačného obdobia životunebezpečného ochorenia spôsobovaného týmto vírusom, mohla už opustiť nemocnicu a vrátiť sa domov.
Informáciu zverejnila dnes Univerzitná klinika v Hamburgu-Eppendorfe, v opatere špecialistov ktorej sa výskumníčka nachádzala od svojej hospitalizácie, vrátane niekoľkodňovej karantény.
Pacientka je zdravá, veľmi sa tomu tešíme, vyhlásil dnes ošetrujúci lekár Stefan Schmiedel.
Na pacientke vôbec po prvý raz v celosvetovom meradle uplatnili sérum z geneticky zmeneného vírusu Ebola, vyskúšanom predtým výlučne na zvieratách. Napriek šťastnému koncu kauzy špecialisti nepoznajú odpoveď na otázku, či išlo o šťastnú zhodu okolností alebo zásluhu nového séra.
Podľa slov Stefana Schmiedela by ju však mohli poznať v priebehu niekoľkých týždňov. V dvoch doterajších prípadoch, kedy došlo ku kontaktu vedcov s podobným vírusom, istý Rus zomrel a Brit síce ochorel, ale život sa mu podarilo zachrániť.
Nový druh očkovacej látky pacientka znášala najskôr dobre, po niekoľkých hodinách došlo však u nej síce k reakcii sprevádzanej horúčkami, bolesťami hlavy a údov, ktoré však po niekoľkých hodinách ustali. Napriek tomu sa zdravotníci rozhodli pre starostlivosť v karanténe za účasti jedného lekára a troch členov zdravotníckeho pomocného personálu.
Ak by bola výskumníčka ochorela, bola by vôbec prvým prípadom výskytu tohto ochorenia u ľudí v Nemecku.
K podobnej nehode v laboratóriu výskumného zariadenia došlo naposledy v roku 2002 v Kanade.
Infikovanie vírusom Ebola, ktorý sa vyskytuje takmer výlučne v Afrike, vyvoláva predbežne nepomenované ochorenie, ktoré sprevádzajú vysoké horúčky, bolesti hlavy, silné vnútorné krvácanie a ktoré obvykle končí po niekoľkých dňoch úmrtím pacienta.
Overené sérum proti ochoreniu nie je naďalej k dispozícii.