LONDÝN.
Obama na prvej schôdzke s Chu Ťin-tchaom okrem toho prijal jeho pozvánku na návštevu Číny, ktorú plánuje v druhom polroku 2009. Biely dom oznámil, že výsledkom stretnutia je tiež dohoda o čo najskoršom obnovení rozhovorov o otázke ľudských práv.
Peking a Washington podľa oznámenia plánujú zintenzívniť koordináciu a spoluprácu v celosvetových hospodárskych a finančných otázkach. Obe krajiny ako ekonomickí lídri chcú spolupracovať pri riešení ekonomickej krízy, obnovení hospodárskeho rastu a posilnení finančného systému.
Avizovaný "Americko-čínsky strategický a hospodársky dialóg" sa začne vo Washingtone v lete tohto roka. USA budú zastupovať ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová a minister financií Timothy Geithner, vedúcim čínskej delegácie má byť vicepremiér Wang Čchi-šan.
Obama sa chystá aj do Moskvy
Americký prezident Barack Obama navštívi v júli Moskvu v rámci svojho úsilia o otvorenie novej kapitoly vo vzájomných vzťahoch s Ruskom. Oznámil to dnes samotný americký líder po londýnskom stretnutí s ruským partnerom Dmitrijom Medvedevom.
Po prvých spoločných rozhovoroch na okraj summitu G20 prezidenti USA a Ruska vydali vyhlásenie, kde uviedli, že "éra, keď naše krajiny videli jeden druhého ako nepriateľov, je dávno preč".
"Súhlasil som s návštevou Moskvy v júli, čo je, ako sme sa obaja zhodli, lepší čas pre návštevu ako január," uviedol Obama, robiac si žarty z povestných ruských mrazivých zím.
Bývalý nepriatelia z obdobia studenej vojny sa chcú okrem iného pokúsiť dohodnúť na obmedzení strategických jadrových zbraní.
Obama v minulosti vyhlásil, že chce "reštartovať" vzťahy USA a Ruska, ktoré sa zhoršili počas administratívy jeho predchodcu Georgea W. Busha. Spory vyvolali najmä americká raketová obrana, rozširovanie NATO a ruská invázia do Gruzínska.
USA majú záujem o kreslo v Rade OSN pre ľudské práva
Spojené štáty dnes po prvý raz oznámili záujem o získanie kresla v Rade OSN pre ľudské práva (HRC) so sídlom v Ženeve.
"Ľudské práva sú zásadným prvkom americkej zahraničnej politiky," vysvetlila ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová krok, ktorý prezidenta USA Baracka Obamu ďalej odkláňa od kurzu jeho predchodcu.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun zmenu postoja USA privítal. Plné zaangažovanie sa Spojených štátov v otázkach ľudských práv je dôležitým krokom dopredu, uviedol Pan.
HRC vznikla v roku 2006 a nahradila bývalú Komisiu OSN pre ľudské práva. Napriek tomu, že USA ako veľmoc zohrávajú vo svete kľúčovú úlohu, do rady doteraz nepatrili.
Vláda bývalého prezidenta USA Georgea W. Busha mala s OSN napätý vzťah, Obama sa teraz snaží o jeho normalizáciu. HCR má 47 členov, nasledujúce voľby do rady budú v máji v New Yorku.