WASHINGTON. Albánsko a Chorvátsko sa v stredu oficiálne stali členskými štátmi NATO. Stalo sa tak po tom, ako ich veľvyslanci spoločne s predstaviteľom americkej administratívy na slávnostnej ceremónii uložili prístupové dokumenty k Severoatlantickej aliancii do archívneho depozitára.
Na akcii sa zúčastnil albánsky veľvyslanec Aleksander Sallabanda, jeho chorvátska kolegyňa Kolinda Grabarová-Kitarovičová a americký námestník ministerstva zahraničných vecí James Steinberg.
Lídri NATO súhlasili so vstupom oboch balkánskych krajín v apríli 2008 na summite v Bukurešti, zamietli však vstup Ukrajiny a Gruzínska do obranného bloku.
NATO: Vstup Chorvátska a Albánska do aliancie je veľmi vítanou správou
Dnešný vstup Chorvátska a Albánska do Severoatlantickej aliancie, ktorej počet členov sa tak zvyšuje na 28, je veľmi vítanou správou. Uviedol to dnes v Bruseli hovorca NATO James Appathurai.
Obe krajiny podľa jeho slov tvrdo pracovali na splnení demokratických a vojenských požiadaviek aliancie a odteraz budú mať svoje plné miesto a plný hlas rovnako ako ostatní členovia.
"Len prednedávnom prekonali ťažké obdobie v dejinách Balkánu a teraz sa stanú prispievateľmi k regionálnej stabilite a medzinárodnej bezpečnosti. Budú profitovať z kolektívnej bezpečnosti, ktorú ponúka NATO, ale zároveň musia prevziať aj zodpovednosť," vyhlásil hovorca.
tasr
Mesič: Vstupom do NATO dosiahlo Chorvátsko jeden zo strategických cieľov
stupom do Severoatlantickej aliancie zavŕšilo Chorvátsko prvý z dvoch strategických zahraničnopolitických cieľov, uviedol dnes chorvátsky prezident Stipe Mesič v súvislosti so zavŕšením prístupového procesu do NATO.
Chorvátsko si v zahraničnej politike vytýčilo dva strategické ciele - vstup do NATO a vstup do Európskej únie, pripomenula chorvátska tlačová agentúra HINA.
"Naším vstupom do NATO sme tiež zabezpečili bezpečnosť pre našu krajinu," uvádza sa v Mesičovom vyhlásení. NATO však nie je len vojenskou alianciou, ale chráni aj demokratické hodnoty, konštatoval chorvátsky prezident.
Vstup do aliancie podľa Mesiča preto potvrdzuje, že Chorvátsko spĺňa vysoké demokratické štandardy. Zároveň krajina vstúpila do skupiny štátov s rozvinutou ekonomikou, čo môže pomôcť intenzívnejšie rozvíjať hospodárske vzťahy, dodal Mesič.
Chorvátsky premiér Ivo Sanader zdôraznil, že krajina dosiahla cieľ, o ktorý sa usilovala takmer dve desaťročia. Keby bolo Chorvátsko členom NATO v rokoch 1990 a 1991, nebolo by sa stalo terčom agresie, dodal Sanader.
tasr
Albánsky premiér: Vstupom do NATO sa sen stal skutočnosťou
Vstup do NATO bol pre Albánsko najdôležitejším historickým aktom takmer za storočie - od získania nezávislosti od Osmanskej ríše v roku 1912, povedal dnes albánsky premiér Sali Berisha.
Berisha konštatoval, že sen malej balkánskej krajiny, ktorá bola predtým silným izolacionistom, sa stane skutočnosťou na piatkovom a sobotňajšom summite NATO vo Francúzsku.
Albánsko a Chorvátsko dnes odovzdali ratifikačné listiny NATO na ministerstve zahraničných vecí USA vo Washingtone. Spojené štáty sú depozitárom prístupových zmlúv aliancie.
Berisha ďalej pre tlačovú agentúru AP uviedol, že k úspechu Albánska v prístupovom procese prispela ekonomická, sociálna a vojenská reforma v krajine.
Albánsko bolo jednou z prvých postkomunistických krajín, ktoré sa uchádzali o vstup do aliancie. Podľa prieskumov podporovalo členstvo v NATO až 94 percent Albáncov.
Albánsko a Chorvátsko budú 27. a 28. členskou krajinou NATO. Pozvanie dostali na vlaňajšom summite aliancie v Bukurešti v Rumunsku.
tasr