PRAHA, BRATISLAVA. Keď sa zajtra Mirka Topolánka na summite G20 v Londýne budú jeho kolegovia pýtať, kedy sa skončí bezvládie v predsedníckej krajine Európskej únie, jeho odpoveď ich najskôr neuspokojí.
Ešte v utorok českí politici nešetrili slovami o spoločnej dohode na dúhovej koalícii. Dnes sa česká politika vrátila k chaosu.
Topolánek: Bez KSČM
Odvolaný premiér Topolánek nakoniec odmietol dohodu, ku ktorej sa dopracoval včera v Kramářovej vile s opozičným lídrom Jiřím Paroubkom. Opozíčná ČSSD a vládna koalícia si podľa nej mali kreslá v novej úradníckej vláde rozdeliť pol na pol.
„Pýtam sa Jiřího Paroubka, či mu skutočne ide o dohodu štyroch demokratických strán, alebo je už s komunistami dohovorený,“ vyhlásil dnes nahnevaný Topolánek na rýchlo zvolanej tlačkovke. Reagoval tak na Paroubkove slová o konzultáciách s komunistami. Tie odmieta.
Hnev na Paroubka i Klausa
Topolánkovi tiež prekážalo, že z ČSSD do médií unikli konkrétne mená potenciálnych členov vlády. Hovorí sa o predsedovi antimonopolného úradu Martinovi Pecinovi či šéfovi ČSA Radomírovi Lašákovi.
„Pokiaľ nie je dojednané všetko, nie je dojednané nič,“ varoval Topolánek.
Premiér zaútočil aj na prezidenta, ktorému prekážalo, že používa termín „letná preklenovacia vláda“.
Hrad vo vyhlásení vyzval na rokovanie o „vláde Českej republiky, nie letnej vláde". Topolánek mu odkázal, že výraz bude používať ďalej a posťažoval sa, že „v rozpore s európskymi zvyklosťami, prezident nezaručuje obvyklý čas k nájdeniu dohody.“
České médiá Topolánkov výpad interpretujú ako odpoveď na nespokojnosť v poslaneckom klube ODS.
Poslancom údajne prekážalo, že utorkovú dohodu Paroubek interpretoval ako svoje víťazstvo a že ČSSD prisudzuje polovicu ministerských kresiel, kým koaličné strany sa musia podeliť o druhú polovicu.
Celý spor sa vyostril, keď Snemovňa hlasmi ČSSD a KSČM schválila uznesenie, aby Topolánek čo najskôr opustil post premiéra.
ČSSD skórovala
V Snemovni ČSSD medzitým bodovala aj so svojím programom. Presadila zrušenie zdravotníckych poplatkov a zavedenie šrotovného.
V rokovaniach o novej vláde budú politici pokračovať v piatok, keď sa Topolánek vráti z Londýna.
Stĺpček U susedov: Aprílový podraz
Obviňujú sa z konšpirovania, eštebáckych praktík, podplácania.
A predsa dokážu dôjsť k zhode. Problém je, že keď Topolánek, Paroubek a Klaus nájdu spoločnú reč, neznamená to rovno, že prospech bude mať aj pospolitý ľud.
Odvčera v Česku platí nový trestný zákon známy aj ako náhubkový, ktorý ODS a ČSSD podporili v parlamente a prezident bez mihnutia oka podpísal. Médiám pod hrozbou päťmiliónovej pokuty či väzenia zakazuje zverejňovať prepisy policajných odpočúvaní a totožnosť obetí trestných činov. Bránime šíreniu klebiet a chránime znásilnené ženy, tvrdili politici.
A tiež tomu, aby sa zopakovalo zverejnenie nahrávok, ktoré usvedčujú mafiána Mrázka z kontaktov na nich, či informovaniu o tých, ktorých fyzicky napadli (napríklad exministra kultúry Pavla Dostála). V prvom prípade sa nedostane von nič, v druhom, že napadli „člena ČSSD“.
Českí politici si vymysleli krutý prvoaprílový žartík. Najväčšou obeťou ich škodoradosti však nie sú médiá, ale ich čitatelia a diváci známi aj ako občania.
Pavol Szalai
Brusel nebude z úradníckej vlády nadšený
Aj slabšia vláda v demisii je pre Brusel lepšia ako vláda expertov nováčikov.
BRUSEL. Dohoda o tom, kto a kedy nahradí českú vládu Mirka Topolánka stále nie je definitívna. Aj odstupujúca česká vláda je však pre mnohých politikov a analytikov v Bruseli lepšia ako vláda úradnícka, ktorá by začala fungovať uprostred predsedníctva v Európskej únii.
Podľa analytika Centra pre štúdium európskych politík CEPS v Bruseli Piotra Kaczynského by takáto vláda nemala dostatočnú silu na presadenie vlastných návrhov. „Vláda s plnou mocou je určite lepšia ako úradnícka vláda, keďže má silnejší mandát. Úradnícka vláda nemôže navrhovať žiadne významné politické riešenia,“ povedal Kaczynski pre SME.
Rebecca Harmsová ako predsedníčka Strany zelených v europarlamente si myslí, že by bolo lepšie, aby Topolánkova vláda pokračovala vo vedení predsedníctva až do nových volieb. „Jednak majú skúsenosti a jednak by to bol aj z hľadiska EÚ štandardný postup,“ dodala.
Úradnícka vláda nemôže navrhovať žiadne významné politické riešenia.
Piotr Kaczynski, bruselský analytik
Niektorí europoslanci si však myslia, že nie je podstatné, kto Česko povedie, ale či sa Prahe podarí ratifikovať Lisabonskú zmluvu. „Oveľa dôležitejšie bude, či sa podarí v českom Senáte ratifikovať Lisabonskú zmluvu a či ju podpíše aj Václav Klaus,“ povedala europoslankyňa Monika Beňová (SMER-SD).
Oficiálne sa únia k tomu, čo sa deje v Česku, nevyjadruje. „Zmena vlády je vnútornou záležitosťou Českej republiky. Očakávame, že budú efektívne vykonávať európske predsedníctvo až do konca,“ povedala zastupujúca hovorkyňa komisie Pia Ahrenkilde-Hansen.
Odstupujúci český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg má na otázku, či môže úradnícka vláda dotiahnuť predsedníctvo v únii, jasný názor. „Je to hlúposť,“ povedal pre týždenník Respekt.
„Politika často funguje na základe osobných kontaktov. A na také kontakty potrebujete čas,“ dodal. On sám sa do úradníckej vlády nechystá.
Elena Rybárová
Paroubek má podmienku - vo vláde nesmie byť Schwarzenberg
Vznik českej prechodnej vlády, ktorá by mala preklenúť obdobie do predčasných volieb a viesť krajinu v čase, keď predsedá EÚ, sprevádzajú stále nové problémy. Bývalý premiér a šéf opozičnej ČSSD Jiří Paroubek, ktorý vyjednáva o vytvorení vlády s ODS odchádzajúceho premiéra Mirka Topolánka a dvoma menšími koaličnými stranami, podmieňuje vznik novej vlády napríklad tým, že v nej nebude doterajší minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg.
Politik, ktorého na tento post nominovala Strana zelených, patrí pritom už roky k najobľúbenejším politikom v ČR a za pôsobenie vo funkcii šéfa diplomacie si vyslúžil od verejnosti aj odborníkov najlepšie známky spomedzi všetkých členov vlády. Paroubkovi však vadí Schwarzenbergova príliš proamerická orientácia a obozretný prístup k Rusku. "Zahraničná politika pána Schwarzenberga je úplne neprijateľná," potvrdil to pred novinármi Paroubek.
Paroubkov prístup k rokovaniam, spočívajúci v zverejňovaní mien ľudí, ktorí by vo vláde mali byť či ktorí v nej byť nesmú, kritizoval v stredu na tlačovke v Prahe aj Topolánek. Hnevá ho aj to, že podľa modelu navrhovaného Paroubkovými sociálnymi demokratmi by si v novej vláde mala podeliť doterajšia koalícia a opozícia posty v pomere jedna k jednej. ODS s takýmto modelom nesúhlasí, keďže podľa neho by polovicu postov vo vláde získala ČSSD, zatiaľ čo tú druhú by si museli medzi sebou rozdeliť tri strany doterajšej koalície.
Paroubek na Topolánkovu tlačovku reagoval tým, že model jedna k jednej už bol dohodnutý, a preto nerozumie, prečo ho ODS zrazu odmieta. "Poslanecký klub ODS odmieta prijať realitu, ktorá vznikla vyjadrením nedôvery vláde Poslaneckou snemovňou," povedal Paroubek. ODS podľa neho odmieta "prijať už dohodnuté, realistické riešenie". Topolánek s Paroubkovou argumentáciou nesúhlasí: "Pokiaľ nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič," povedal na tlačovke.
Topolánek s Paroubkom sa sporia aj o to, či môžu svojich nominantov na jednotlivé posty vo vláde sociálni demokrati konzultovať s komunistami. Spolupráca s KSČM bola až donedávna pre ostatné parlamentné politické strany tabu, sociálni demokrati však toto tabu už prelomili, zatiaľ na regionálnej úrovni. Podľa Topolánka by konzultácie o členoch vlády s komunistami znamenali len bližšie vtiahnutie KSČM do centra českej politiky. "Konzultácia s niekým nie je aktívny výber, ja môžem konzultovať napríklad ajv mauzóleu," ohradil sa proti tomu Paroubek.
sita