BERLÍN, BRATISLAVA. Ulrika mala dvanásť, keď bola naposledy stanovať s kamarátmi zo spolku Vlasti verná nemecká mládež (HDJ). Vstávala ráno o tri štvrte na šesť, aby presne o šiestej stihla ranný apel. ´
Potom rozcvička, ranná hygiena a raňajky. Keď nebola presne v zástupe, potrestali ju. Keď nahlas vykríkla Heil Hitler, nepokarhal ju nikto.
Deti tu stanovali, spievali pri táboráku, ale učili sa aj, ako ovládať davy, ako zabezpečiť disciplínu v tábore, či kedy môžu demonštrovať. Kým chodila do spolku, musela nosiť predpísaný úbor. Bielu blúzku, dlhú modrú sukňu a čiernu šatku okolo krku.
Uniforma ako z čias Hitlerovho Zväzu nemeckých dievčat. „Bolo to trápne, hlavne chodiť v tom do školy," spomína v knihe Podceňované nebezpečenstvo. Neonacisti v Dolnom Sasku.
Nasledovníci Hitlera
Pred rokom a pol zo spolku odišla. Zobrala ju odtiaľ jej mama, viac ako 20 rokov verná vodkyňa neonacistov v Dolnom Sasku a Brémach.
Keď videla, ako jej dieťa prerábajú v táboroch na svoj obraz, rozhodla sa, že končí. Odvtedy sa rodina niekoľkokrát presťahovala, pretože jej bývalí kamaráti naliehajú, aby sa vrátila.
Aj Ulrikina mama tým prešla. Ako mladá chodila do mládežníckej organizácie Wiking-Jugend, ktorú všetci považovali za nástupkyňu Hitler Jugend. Keď ju v roku 1994 zakázali, vznikol nový spolok so starým cieľom - Vlasti verná nemecká mládež.
„Čím skôr dieťa začali prevychovávať, tým väčšiu šancu na úspech mali. Preto prijímali deti od siedmich rokov," hovorí Ulrikina mama.
Zákaz ministra
Odvčera pravicový extrémistický spolok neexistuje. Nemecký minister vnútra Wolfgang Schäuble ho zakázal. Podľa ministerstva učil deti zasadzovať sa za „čistotu krvi a pokračovanie nemeckého národa".
Cudzincov a židov považoval za hrozbu. Včera ráno polícia prehľadala byty a kancelárie straníckych funkcionárov. Krátko na to spolok zakázala.
Podľa mnohých to štátu trvalo pridlho. Roky nerobil nič a mesiace hľadal spôsob, ako zakázať činnosť spolku. Funkcionári tak mali podľa odborníkov dosť času pripraviť vznik novej mládežníckej organizácie so starým poslaním.
Aj tak však bola nemecká vláda úspešnejšia ako v boji s dospelými z krajne pravicovej scény. Národnodemokratickú stranu Nemecka (NPD) sa snažila vláda zakázať v roku 2000, ale neúspešne.
Deti teraz ochránila, ale systém funguje ďalej.