TEL AVIV. Izraelská vláda včera zložila prísahu. Jej zostavovanie pripomínalo slávny bonmot Lasicu a Satinského o tom, že súdruhovia, ktorí ešte neboli ministrami, sa majú prihlásiť u súdruha Žinčicu.
V Izraeli sa záujemcovia o kreslo ministra hlásili u pána Netanjahua. Ten vyhovel, komu sa dalo. Výsledkom je megakabinet s tridsiatimi ministrami a siedmimi námestníkmi.
Primalý stôl pre veľkú vládu
V Knessete museli pred včerajšou prísahou vlády narýchlo „naťahovať" stôl určený pre členov kabinetu. Inak by si všetci neposadali. Izraelské noviny včera zverejnili portréty všetkých členov vlády. Vyzeralo to ako maturitné tablo.
Všetko je daň za to, že premiér Netanjahu sa rozhodol mať čo najširšiu koalíciu. Tiež sa poučil z minulosti. V roku 1996, keď bol prvýkrát premiérom, predstavil super štíhly kabinet.
Analytici aj občania jasali. Netanjahu však musel znášať intrigy tých, čo sa do kabinetu nedostali. Teraz sa poistil.
Pre viacerých ministrov ani nevedeli vymyslieť ministerstvo, a tak je vo vláde niekoľko ministrov bez portfólia. Vznikli nové úrady - od ministerstva školstva sa oddelil šport, vzniklo ministerstvo pre mládež, úrad pre ženy a podobne.
Rozhadzovanie v zlom čase
Izraelské médiá sú rozčarované. Netanjahua kritizujú za to, že v čase, keď pre ekonomickú krízu strácajú každý mesiac prácu tisícky ľudí, rozhadzuje.
Každý nový minister má auto aj šoféra, osobných strážcov, vlastnú administratívu a ďalšie výdavky.
Bol to práve Netanjahu, kto v minulosti rád uťahoval opasky a tváril sa ako zástanca efektívneho vládnutia.
Sprava i zľava
Teraz sa však chce silou mocou udržať pri moci. Zostavil pravo-ľavý kabinet, aby zapchal ústa kritikom doma aj v zahraničí a kúpil si podporu kľúčových členov svojej strany.
Až na poslednú chvíľu sa vládneho postu dočkal aj Silvan Šalom, jedna z vedúcich postáv Netanjahuovho Likudu. Rozkolu v strane zabránilo, že sa stane vicepremiérom.
Lieberman na odchode?
Hovorí sa, že Netanjahu ráta s tým, že dostane kreslo ministra zahraničia, ktoré by mohol opustiť pravicový populista Avigder Lieberman. Hrozí mu totiž kriminálne stíhanie.
Jeho strana Náš domov Izrael už avizovala, že si kreslo bude stále nárokovať. Ak jej nevyhovejú, pôjde do opozície. Taký konflikt v kabinete, ktorý ešte ani nezačal vládnuť, nevyzerá dobre.
Netanjahuova vláda má pritom veľa práce: v Izraeli rastie nezamestnanosť, číha Irán i Hamas a Európa i Obamova Amerika sú čoraz nervóznejšie z vlády, ktorá nebude práve ústretová k Palestínčanom.
Netanjahu sa vracia mäkší
Jastrab izraelskej politiky mení taktiku. Každému chce vyhovieť.
TEL AVIV. Keď sa Benjamin Netanjahu opäť driapal k moci, bol pomerne radikálny. Žiadny palestínsky štát, žiadny partner na vyjednávania, žiadne ústupky, tvrdo na Hamas, Hizballáh, žiadne územné obete pre mier so Sýriou. Teraz zmäkol.
V Knessete reční, že nie je možné okupovať Palestínčanov naveky, aj keď sa vyhýba slovnému spojeniu palestínsky štát.
Benjamin Netanjahu sa začal správať pragmaticky. Vie, že nemôže vyskakovať. Nedovolia mu to západní spojenci, ktorých podporu bude možno potrebovať pri zásadnom až historickom rozhodnutí, čo s Iránom.
Nový Bibi
Tí, čo si Benjamina Netanjahua pamätajú ako premiéra v roku 1996 (vtedy bol najmladším predsedom vlády v dejinách štátu Izrael), tvrdia, že sa veľmi zmenil. Aj vtedy ukazoval pragmatizmus - keď sa napriek vlne samovražedných útokov stretol s palestínskym lídrom Arafatom - ale dnes je vyspelejší.
Vie, čo má hovoriť mimo Izraela a čo ultrapravicovým spojencom. Väčšina analytikov ho však vystríha, že snaha vyhovieť tam aj tam môže viesť k tomu, že jeho široká vládna koalícia celé štyri roky nevydrží.
Navyše, Izrael je v ekonomickej kríze. Tú sa snaží ukočírovať. Za ministra financií ustanovil protežanta Juvala Steinica, čo znamená, že ministrom bude de facto on sám.
Netanjahu už raz postavil ekonomiku na nohy, keď prehodnotil (brutálne zoškrtal) sociálne dávky, prilákal investorov a najal si amerických poradcov.
Američan
Netanjahu má Ameriku rád: prakticky tam vyrástol a vyštudoval. Jeho politické kampane tiež robili americkí stratégovia a môže sa pochváliť azda najlepšou angličtinou medzi izraelskými politikmi.
Otázkou bude, či nájde spoločnú reč s Obamom a či nový prezident predstavuje tú Ameriku, ktorú si Netanjahu tak obľúbil. Teda Ameriku voľného trhu bez regulácií. A Ameriku, ktorá nereguluje svoju podporu Izraelu.
Jana Shemesh