TRIPOLIS, BRATISLAVA. „Na palube som bol s 13 Tunisanmi z 350 migrantov. Som jediný, čo prežil. Všetci moji spoločníci z Tuniska sa utopili.“
Afričan, ktorému patria tieto slová, ako ich pre líbyjský denník Oea citoval policajt, mal šťastie. Správu o tragédii zverejnili noviny až v utorok.
Tri zo štyroch plavidiel, ktoré cez víkend opustili prístav na predmestí Tripolisu, stroskotali. Vlny Stredozemného mora zhltli vyše tristo ľudí, čo smerovali za lepším životom do Talianska.
Všetkých nenájdu
Počtom nezvestných ide o najhorší prípad za posledné roky. Pri podobných incidentoch zomrelo od roku 2007 najviac 50 ľudí. „Nikdy sa presne nedozvieme, koľko ľudí bolo na lodiach, keďže nikdy sa nepodarí zhromaždiť všetky telá,“ vysvetlila pre Reuters hovorkyňa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) Jemini Pandya.
Pobrežnej stráži sa po dvoch dňoch pátrania podarilo vyloviť len 23 tiel. Medzi nezvestných patria utečenci zo Somálska, Nigérie, Eritrey, Alžírska, Maroka, Palestíny a Sýrie.
Spolu s jedným z Tunisanov prežilo aj ďalších 350 migrantov zo štvrtého plavidla. To zachytil taliansky tanker a pritiahol späť na africké pobrežie.
Africkí utečenci sa plavili pravdepodobne na taliansky ostrov Lampedusa vzdialený vyše tristo kilometrov. Ich lode, ktorými sú v takýchto prípadoch často len gumené člny, sa však od pobrežia nevzdialili ani 30 kilometrov.
Nulová bezpečnosť
„Na takýchto lodiach nebýva žiadne záchranné vybavenie, žiadne bóje, záchranné člny, nič lebo zámerom je napchať tam čo najviac ľudí s totálnou neúctou pre ich bezpečnosť či dôstojnosť,“ citovali agentúry IOM.
Tunisan, ktorého citovali miestne noviny, patrí medzi tisícky Afričanov, čo každý rok cestujú za lepším životom do Európy.
Riskujú veľa. Migranti zo subsaharskej Afriky sa do Líbye dostanú cez púšť, potom ich čaká nebezpečná morská trasa.
Krajiny, ako sú Taliansko a Španielsko, každoročný prílev imigrantov nezvládajú. Na taliansky ostrov Lampedusa sa vlani doplavilo 36-tisíc Afričanov, jeho kapacita oveľa menšia.
Prísnejšie stráže
Rím sa problém snaží riešiť dohodou o prísnejšom strážení pobreží s Tripolisom, čo začne platiť v máji. Či to bude fungovať, ukážu najbližšie mesiace.
Podľa OSN víkendový prípad otvoril v Stredozemí tohtoročnú „prevádzačskú sezónu“. V roku 2006 sa na ceste do Európy utopilo tritisíc Afričanov.
Utekajú cez púšť aj po mori
Do Európy utekajú Afričania za prácou a mierom. Zaplatiť musia veľa, príchod istý nemajú.
1. Odkiaľ uteká do Európy najviac Afričanov?
Často zo Somálska a Eritrey. Celkovo sa do Európy každý rok nelegálne dostane asi 200tisíc Afričanov.
2. Prečo riskujú?
Pre prácu a mier. Európania sa dožívajú priemerne 80 rokov, obyvatelia subsaharskej Afriky 47 rokov.
3. Kam smerujú?
Najčastejšie do Talianska, Španielska, Portugalska a Grécka.
4.Čo ich na ceste čaká?
Púštne oblasti aj nebezpečné vody Stredozemného mora.
5.Čo ich cesta stojí?
Začína sa na sume tisíc eur, vyšplhať sa môže až na vyše 3tisíc.
6.Aká časť z nich ostane?
V Taliansku sa o azyl uchádza 75 percent z tých, čo tam prídu po mori. Dostane ho polovica uchádzačov.
7.Koľko imigrantov sa o cestu po mori pokúsi?
V roku 2008 sa pokúsilo z Afriky do Európy podľa UNHCR preplávať 67tisíc utečencov. Na taliansky ostrov Lampedusa ich dorazilo 36tisíc.
8. Koľko ich cestou zahynie?
V roku 2006 podľa Európskej komisie to bolo 3tisíc.
Pavol Szalai