PODGORICA, BRATISLAVA. Svetoví politici môžu čiernohorskému premiérovi závidieť. Malú balkánsku krajinu vedie s krátkou dvojročnou prestávkou nepretržite od roku 1991. A jeho rodáci ho stále nemajú dosť.
Výnimočné postavenie Mila Djukanoviča medzi európskymi politikmi potvrdili nedeľné parlamentné voľby. Novinári v malej prímorskej a hornatej krajine na Balkáne už po siedmy raz hlásili rovnakého víťaza.
S výsledkami, ktoré dovolili Djukanovičovi vyhlásiť, že „také presvedčivé víťazstvo tu ešte nebolo“. V 81početnom parlamente získal podľa predbežných výsledkov 49 mandátov (o osem viac ako predtým).
Pre krízu predčasné
K triumfu pomohol premiérovi trik. Parlamentné voľby sa pôvodne mali uskutočniť na jeseň, no Djukanovič ich vyhlásil o pol roka skôr. Podľa analytikov chcel, aby sa voľby uskutočnili ešte pred tvrdým vplyvom hospodárskej krízy v krajine. To by jeho percentá mohlo znížiť.
Krajine sa pritom v posledných rokoch darilo. Djukanovič, bývalý mladý komunista, podporoval privatizácie a presadil rovnú daň pre právnické osoby vo výške deväť percent. Nielen vďaka tomu sa krajina stala lídrom v počte zahraničných investorov na obyvateľov. Pobrežné pláže Jadranu lákali najmä ruský kapitál.
Milo Djukanovič
Patril ku generácii mladých juhoslovanských komunistov.
Na svoje 29. narodeniny sa stal premiérom Čiernej Hory v Juhoslovanskej federácii. Bola to jeho prvá platená práca.
Ako premiér a prezident viedol krajinu nepretržite s dvojročnou prestávkou. Zo začiatku podporoval Slobodana Miloševiča, neskôr sa stal jeho veľkým kritikom.
V roku 2006 po úspešnom referende presadil oddelenie Čiernej Hory od Srbska.
Kríza však môže veľa zmeniť. Okrem odchodu investorov sa očakáva aj pokles turistov. Podľa portálu Balkaninsight bol počet ľudí, ktorí si do januára rezervovali ubytovanie, len desatinou z minuloročných čísiel. Preto nebolo úplne jedno, či sa voľby konajú pred alebo po lete.
Čiernohorci svojmu dlhoročnému premiérovi veria, že dokáže krízu prekonať. „Pomáha mu aj to, že európske spoločenstvo ho podporuje,“ povedala pre SME Daliborka Ulgarevičová z miestneho Centra pre občianske vzdelávanie.
Mafián? Neprekáža
Djukanovičovi, ktorý priviedol krajinu v roku 2006 k nezávislosti, hralo do karát aj to, že jeho protivníci sú rozhádaní a rozdelení. A ľudia sa boja, ako by viedli krajinu.
Opozícii k lepším výsledkom nepomohli ani obvinenia, že Djukanovič je skorumpovaný a prepojený na organizovaný zločin. Neboli to pritom úplné výstrely do tmy.
Začiatkom milénia začali talianske úrady čiernohorského premiéra vyšetrovať v spojení s pašovaním cigariet. V marci minulého roku Djukanovič šesť hodín vypovedal na súde v meste Bari. Napriek tomu, že obvinenia odmietol, tiene nad jeho vládou zostávajú.
„Ťažko nájdete niekoho v Čiernej Hore, kto by veril, že je nevinný,“ povedala Ulgarevičová. Podľa nej to však na voličov nemalo až taký veľký vplyv. „Pre Balkáncov to nie je to taký problém, ako v západných krajinách,“ dodala s tým, že pre mnohých to značí, že je múdry. Istý stupeň nespokojnosti s Djukanovičom však podľa nej naznačuje najnižšia volebná účasť od roku 1991.
Po 16. rokoch tak „múdry“, charizmatický a ešte stále len 47-ročný Djukanovič bude Čiernohorcom vládnuť ďalšie štyri roky. A ak sa mu podarí pretlačiť krajinu do Európskej únie, čo sa pravdepodobne nestane v roku 2012, ako dúfa, tak ani to nemusí byť jeho koniec. Ako napísal jeden diskutujúci na srbskom portáli B92, Mila Djukanoviča „môže poraziť iba Chuck Norris“.