DAUHA. Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí dnes nahnevane odišiel zo summitu Ligy arabských štátov (LAŠ) po tom, čo ostro skritizoval saudskoarabského kráľa za jeho dlhoročné vzťahy so Západom.
Kaddáfí narušil dnešné otvorenie summitu LAŠ v hlavnom meste Kataru Dauha, keď si uzurpoval mikrofón, skritizoval saudskoarabského monarchu Abdalláha a označil ho za "britský produkt a amerického spojenca".
Kaddáfí prechováva nenávisť voči Abdalláhovi od summitu v roku 2003, uskutočnenému krátko po invázii do Iraku pod vedením USA, keď medzi oboma predstaviteľmi došlo k výmene drsných slov.
Katarský emir sa pokúsil Kaddáfího upokojiť. Líbyjský vodca sa potom Abdalláhovi ospravedlnil a navrhol mu urovnanie rozporov. Nato sa však Kaddáfí postavil a odkráčal zo sály.
Líbyjský vodca je známy svojím nepredvídateľným správaním a nie je jasné, či sa ešte vráti na dvojdňový summit.
Dnes na 21. summite LAŠ predniesol prejav aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, v ktorom vyzval sudánske úrady na opätovné vpustenie humanitárnych organizácií, vykázaných zo Sudánu začiatkom tohto mesiaca.
"Vyzývam sudánske úrady, aby zrušili svoje rozhodnutie. Snahy o pomoc by sa nemali politizovať," vyhlásil Pan Ki-mun na stretnutí približne 17 arabských štátov.
Sudán vykázal 13 medzinárodných humanitárnych organizácií čoskoro po tom, ako Medzinárodný trestný súd (ICC) v holandskom Haagu vydal 4. marca medzinárodný zatykač na sudánskeho prezidenta Umara Bašíra. Ten je obvinený zo zločinov proti ľudskosti, spáchaných v rámci ozbrojeného konfliktu vlády proti vzbúrencom v západosudánskej provincii Darfúr.
Na summite LAŠ sa zúčastňuje aj sudánsky líder.