Brusel 2. mája (TASR) - Diskusia o budúcnosti Európy, rozšírenie, príprava na spoločnú menu euro, zlepšenie kvality života a práce, zabezpečenie udržateľného rozvoja či vytvorenie európskeho priestoru slobody, bezpečnosti a spravodlivosti sú niektoré zo 16 priorít belgického predsedníctva v Európskej únii (EÚ), ktorého program dnes v Bruseli predstavil premiér Guy Verhofstadt.
Jednou z hlavných priorít bude rozšírenie, v ktorom je Belgicko podľa dnes zverejneného programu pevne odhodlané pokračovať. Premiér Verhofstadt však dnes sklamal nádeje kandidátskych krajín a celkom jasne sa vyslovil proti stanoveniu dátumov vstupu na decembrovom summite v bruselskom Laekene. "Nie je najdôležitejšie hľadať cieľové dátumy, ale riešenia problémov, ktoré existujú v rokovaniach s kandidátmi," vyhlásil na tlačovej konferencii.
Za hlavnú úlohu považuje Belgicko schopnosť pätnástky dohodnúť sa na spoločných rokovacích pozíciách v najcitlivejších oblastiach, ako poľnohospodárstvo či voľný pohyb osôb. Brusel mieni dodržať "cestovnú mapu" prístupových rokovaní a striktne uplatňovať zásadu diferenciácie a individuálneho posudzovania kandidátov podľa dosiahnutých výsledkov.
Veľkú pozornosť chce Belgicko venovať diskusii o budúcnosti Európy. Decembrový summit by mal vyústiť do ambicióznej Laekenskej deklarácie, ktorá vytýči agendu, časový rámec a spôsob ďalšej diskusie o budúcnosti Európy. Podľa Verhofstadta musí ísť o globálny európsky projekt, ktorý dá odpoveď na otázku, "ako usporiadať politický život v rozšírenej únii".
Belgicko sa nechce obmedziť len na oblasti, ktoré predpokladajú závery z vlaňajšieho summitu z Nice (rozdelenie kompetencií medzi bruselskými inštitúciami a členskými štátmi, budúcnosť Charty základných práv, zjednodušenie základných zmlúv vedúce k možnej ústave), ale chce agendu čo najviac rozšíriť.
Ďalšou kľúčovou prioritou je príprava na zavedenie spoločnej európskej meny euro od 1. januára 2002. Verhofstadt zdôraznil najmä potrebu každý mesiac monitorovať prípravné kroky členských štátov a rozsiahlu informačnú kampaň, ktorú plánuje Brusel spustiť na jeseň. Pomocou nej by sa čo najviac o eure mali dozvedieť občania aj podniky. Osobitná pozornosť bude venovaná zraniteľným osobám (chorí alebo starší ľudia, postihnutí občania).
Verhofstadt si do konca roka želá tiež zásadný pokrok a dohodu o spoločnej azylovej a imigračnej politike EÚ - najmä zjednotenie azylových procedúr a zaobchádzania s utečencami, boj proti ilegálnemu prevádzaniu ľudí a skupinám, ktoré ho organizujú.
Belgicko chce urobiť úniu viac sociálne zameranou - predsedníctvo sa pokúsi pokročiť v oblasti kvality práce a života, modernizovať sociálny a dôchodkový systém, dosiahnuť dohodu o spoločnom patente a sfunkčniť Európsky potravinový úrad.
V oblasti zahraničnej politiky sú okrem rozšírenia prioritami európska bezpečnostná a obranná politika, vzťahy s Ruskom a USA, Balkán, stredná Afrika a Blízky východ.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel