HLUBOKÁ NAD VLTAVOU, BRATISLAVA. Ani jedna z členských krajín Európskej únie nemusela bojovať s takou nedôverou, ako Česko na začiatku svojho predsedníctva. Neúspech predpovedali Prahe ešte skôr, než sa vlády nad dvadsaťsedmičkou vôbec ujala.
Podpora aj od Francúzov
Na prvom stretnutí šéfov diplomacií únie po páde českej vlády nehovoril o nedôvere nikto. Za jediný deň sa dostalo Čechom viac podpory než za posledné tri mesiace. Na neformálnej schôdzke v Hlubokej nad Vltavou sa ministri zahraničných vecí únie predbiehali v prejavoch pochopenia. „Musíme české predsedníctvo do konca júna podporovať,“ povedal šéf talianskej diplomacie Franco Frattini. „V ťažkých chvíľach sa priatelia podporujú.
Budeme pokračovať, akoby sa nič nestalo,“ vyhlásil podľa ČTK francúzsky šéf diplomacie Bernard Kouchner, ktorého krajina Prahe najčastejšie pripomínala, čo všetko robí na čele únie zle. Pád českej vlády oživil oveľa vážnejšie problémy, než je dôvera v schopnosti nováčika.
Lisabon a rozširovanie
Prvý problém sa volá Lisabonská zmluva. Ten druhý rozširovanie, ktoré podľa najväčších štátov únie bez Lisabonu nie je možné.
Český šéf diplomacie Karel Schwarzenberg pripustil, že obavy o Lisabon má celá Európa. Zamietnutie zmluvy, ktorá má úniu zreformovať, by podľa neho viedlo k „úplnej izolácii“ Česka. Schwarzenberg preto ubezpečoval, že Senát v najbližšom čase zmluvu schváli. „Som o tom presvedčený,“ dodal.
Najpozornejšie ho počúvali Íri. Vyhliadky na schválenie zmluvy v druhom referende sú dobré. Bez českého áno by však bol írsky súhlas zbytočný.
Pochybnosti o osude Lisabonu otvorili aj staronový spor, či bez novej zmluvy môže únia prijímať nových členov. Nemecko a Francúzsko boli na stretnutí, ktoré sa venovalo práve téme rozširovania EÚ a vzťahom k západnému Balkánu, proti. Strana nemeckej kancelárky Angely Merkelovej ide s touto požiadavkou aj do európskych volieb. CDU žiada, aby sa po prijatí Chorvátska rozširovanie zastavilo, kým nebude Lisabonská zmluva ratifikovaná a nové inštitúcie sa nezabehajú.
Nakoniec sa šéfovia diplomacií tvárili spokojne. Aj keď hovorili o Lisabone, aj keď kolegov z balkánskych štátov a Turecka ubezpečovali, že ich prijatie ohrozené nie je. Ani v jednom bode však k úplnej spokojnosti nedospeli.
Česko má k dohode ďaleko
Paroubek výmenou za toleranciu vlády žiada hlavu ministra vnútra. Topolánek sa ho zastal.
PRAHA, BRATISLAVA. Mirek Topolánek a Jiří Paroubek sa stretli po prvýkrát od minulotýždňového pádu vlády. V piatok sa dohodli len na tom, že predčasné voľby by sa mali konať na jeseň.
Hoci líder ČSSD oznámil, že so šéfom ODS a rezignovaným premiérom našiel spoločnú reč ohľadom októbrového termínu, Topolánek to v nedeľu poprel. Voľby chce v septembri.
Paroubek mu v piatok predložil podmienky, za ktorých je ochotný nechať ho dovládnuť do júna.
Požaduje odchod najvyššej štátnej zástupkyne (generálnej prokurátorky Českej republiky) Renáty Veseckej a ministra vnútra Ivana Langera. Veseckú označuje ČSSD za hlavu „justičnej mafie“, Langera za pripraveného kompromitovať opozíciu pred voľbami. Topolánek požiadavku na Langerov odchod označil včera za absurdnú.
Pavol Szalai