BRUSEL. Uprostred rokovaní o záchrane európskych ekonomík sa parlament začal dohadovať, či mu môže na sneme v júli predsedať politik extrémnej pravice, ktorý označil nacistické plynové komory za „detail histórie".
Keď najstarší je extrémista
Tradícia velí, že ustanovujúcemu snemu nového parlamentu predsedá najstarší poslanec a tým je 80-ročný kontroverzný francúzsky nacionalistický politik Jean-Marie Le Pen. Líder európskych ľavičiarov Martin Schulz vyslovil obavu, že „parlamentu bude predsedať popierač holokaustu", čo je „neakceptovateľné", a požiadal o zmenu rokovacích pravidiel.
Následne vodca pravicovej frakcie EPP Joseph Daul vyjadril nádej, že Le Pen sa na sneme aj tak nezúčastní, keďže 14. júl je francúzskym národným sviatkom. Daniel Cohn-Bendit zo Strany zelených navrhol, aby snemu predsedal najmladší poslanec. „Nie kvôli Le Penovi, ale preto, že je to znamením budúcnosti."
Zmena pravidiel?
Le Pen známy kontroverznými vyjadreniami na adresu imigrantov a židov, označil snahu umlčať ho za „idiotskú" a „démonizáciu" jeho osoby. „To je presne to, čo robia obvykle. Možno nabudúce schvália rezolúciu, aby sa Zem prestala otáčať," povedal pre AFP.
Na zmene pravidiel by sa museli zhodnúť všetci lídri politických frakcií v europarlamente. Proti zmene sa však už vyjadril predseda strany Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE) Graham Watson: „Nie je dôvod, aby sme k pánu Le Penovi pristupovali inak ako k ostatným, aj keď nenávidíme jeho politiku."
Autor: Elena Rybárová