LONDÝN.
Binyam Mohamed obvinil britskú tajnú službu, že zásobovala prostredníctvom istého dôstojníka otázkami jeho mučiteľov na Guantáname.
V Etiópii narodený 30-ročný muž strávil na Guantáname niekoľko rokov bez súdneho procesu a stal sa prvým z tamojších zajatcov, ktorý opustil väzenské zariadenie na tejto americkej základni na Kube po nástupe nového prezidenta USA Baracka Obamu do úradu.
Medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI) už skôr žiadala vytvorenie nezávislej komisie, ktorá by prešetrila všetky aspekty zadržiavania väzňov a ich vypočúvania americkými orgánmi v rámci boja proti medzinárodnému terorizmu. V tejto súvislosti AI požadovala aj preskúmanie možnej spoluúčasti Veľkej Británie na týchto praktikách, vrátane kauzy Binyama Mohameda.
Etiópčana zadržali v apríli 2002 v Pakistane, kde ho podľa obhajcov počas štyroch mesiacov mučili. V Pakistane ho mali vypočúvať miestni vyšetrovatelia za prítomnosti britského agenta, pričom v júli 2002 ho údajne previezli do Maroka lietadlom CIA a znova mučili.
"Najhorší moment prišiel, keď som si v Maroku uvedomil, že ľudia, ktorí ma mučia, dostávali otázky a materiál od britskej tajnej služby," uviedol Mohamed. "Stretol som sa s britskými agentmi v Pakistane. Bol som k nim otvorený. Práve tí ľudia, o ktorých som dúfal, že ma zachránia, sa neskôr spojili s mojimi mučiteľmi".
Etiópčan, ktorého rodina v roku 1994 odišla z vlasti a požiadala v Británii o azyl, sa podľa vlastných slov napokon priznal k celému radu obvinení, aby ho prestali týrať. Na základe tohto priznania ho mali presunúť do ďalšieho objektu CIA v Afganistane a neskôr, v septembri 2004 na základňu Guantánamo.
V máji 2008 Mohameda obvinili zo spriahnutia sa s členmi al-Káidy s cieľom páchať vraždy a teroristické činy, okrem iného v prípade plánu na odpálenie tzv. špinavej bomby v USA. Všetky obvinenia v októbri 2008 americká vláda stiahla po tom, ako Mohamedovi právnici požiadali o zverejnenie 42 tajných dokumentov v jeho prípade.
Maroko poprelo zadržiavanie Mohameda a Spojené štáty - ako aj v ďalších prípadoch týkajúcich sa predpokladaných teroristov - zase to, že bol "mimoriadne vydaný" do krajiny, kde mohol byť vystavený mučeniu.
Do druhej vlasti, Veľkej Británie sa Etiópčan vrátil v druhej polovici februára.