TEL AVIV. Izraelské letectvo v januári tohto roka v Sudáne zlikvidovalo konvoj pašerákov. Tí mali viezť zbrane pre Hamas a odosielateľom mal byť Irán.
Operujeme v každej oblasti, kde môže zasiahnuť teroristická infraštruktúra.
Ehud Olmert, izraelský premiér
Operácia sa odohrala v posledných dňoch izraelskej ofenzívy proti Hamasu v pásme Gazy. Tvrdí to americká televízia CBS. Izrael v takýchto prípadoch odpovedá šalamúnsky: operáciu nemôžeme ani potvrdiť, ani vyvrátiť. To, že sa útok stal, potvrdili už dvaja sudánski politici. Nemenovali však krajinu, ktorá ho podnikla.
Krajina pašerákov zbraní
Sudán je známou tranzitnou krajinou na pašovanie zbraní. Susedí s Egyptom a ten má zase hranicu s pásmom Gazy. Útočiť mali dve lietadlá, ktoré zlikvidovali náklad a zabili 37 pašerákov. Prežiť mal jediný.
Izraelské médiá sa zhodujú v tom, že ak je za útokom židovský štát, musel mať silný dôvod podniknúť ho. Už len logicky: z Izraela do Sudánu je 1400 kilometrov. V konvoji teda museli byť zbrane, ktoré mali skutočný potenciál ohroziť Izrael.
Denník Haarec tvrdí, že išlo pravdepodobne o iránske rakety. Tie majú byť výkonnejšie ako palestínske podomácky vyrobené rakety a z Gazy by mohli zasiahnuť až Tel Aviv.
Odkaz pre Teherán
Útok mal tiež byť odkazom pre Irán, aby sa nepokúšal ohrozovať Izrael, a ukážkou, že židovský štát pozná jeho plány. Izrael počas operácie proti Hamasu viackrát tvrdil, že v pásme Gazy sú aj zbrane z Iránu.
Tiež si od Američanov a Európanov vymohol kooperáciu pri zastavení pašovania zbraní na palestínske územia. Podmieňoval ňou vyhlásenie prímeria po trojtýždňovej ničivej vojne v pásme Gazy.
Tip od CIA?
Je celkom možné, že to boli práve Američania, kto dal Izraelu tip. Agentúra AFP napísala, že v polovici januára tiež niekto útočil na sudánske rybárske lode v Červenom mori.
Bývalý šéf izraelského letectva Eitan Ben Elijahu pre izraelské armádne rádio povedal, že sa ukazuje, že operácia v pásme Gazy mala väčší rozmer, ako sa zdalo.