PRAHA. Koaličná vláda českého premiéra Mirka Topolánka dnes na svojej mimoriadnej schôdzi odhlasovala svoju demisiu. Ministri hlasovali jednomyseľne.
Ide o ďalší z formálnych krokov, ktorý je reakciou na to, že v utorok Poslanecká snemovňa vyslovila vláde nedôveru. Premiér Topolánek ešte dnes demisiu svojej vlády oficiálne oznámi prezidentovi Václavovi Klausovi. Ten následne rozhodne o ďalšom postupe.
Topolánek za pádom svojej vlády vidí nielen snahy opozície, ale aj úsilie prezidenta a svojich kritikov v ODS, vrátane primátora Prahy Pavla Béma. Pavel Bém to však dnes rezolútne poprel a výroky predsedu vlády označil za detinské.
Primátor Prahy, ktorý, ktorý v decembri neúspešne kandidoval proti Topolánkovi na post šéfa ODS, dnes poprel aj špekulácie, že by budúcu vládu mohol zostavovať práve on. O účasť v prechodnej vláde nejaví zatiaľ záujem ani predseda opozičnej ČSSD Jiří Paroubek.
Klaus žiada od budúceho premiéra podpisy 101 poslancov
Prezident Václav Klaus dnes verejne formuloval, čo by malo v Česku nasledovať po prijatí demisie vlády Mirka Topolánka a aké podmienky by mal záujemca o post premiéra splniť. Klaus svoje postoje formuloval po tom, ako na Pražskom hrade prijal demisiu vlády a poveril premiéra a členov kabinetu, aby svoje funkcie vykonávali až do menovania novej vlády.
Klaus žiada, aby došlo k rýchlemu politickému riešeniu vládnej krízy, čo zdôvodňuje hospodárskou recesiou a českým predsedníctvom v EÚ. Prezident vyslovene uviedol, že "nedopustí provizórny stav", aby vláda v demisii vládla až do konca českého predsedníctva v EÚ (30. júna) či ešte dlhšie až do predčasných volieb.
Hlavnou podmienkou hlavy štátu je, aby nová vláda vznikla na základe politickej dohody parlamentných strán, a aby mu kandidát na post premiéra predložil najmenej 101 podpisov poslancov, ktorí ju budú podporovať. Klaus pritom uviedol, že budúcim premiérom sa môže stať Mirek Topolánek, ale aj niekto iný, kto za ním s dohodou a podpismi príde. Prezident zdôraznil, že nesmie ísť o väčšinu založenú na prebehlíkoch, pretože tento variant sa neosvedčil.
Klausova podmienka dohody parlamentných strán a 101 podpisov bez hlasov prebehlíkov de facto znamená, že prezident požaduje dohodu ODS a ČSSD, prípadne ešte menej pravdepodobnú dohodu ČSSD, KSČM a KDU-ČSL.
Mirek Topolánek s prezidentom súhlasil iba v prvom bode, že riešenie vládnej krízy by malo byť rýchle a malo by smerovať k predčasných voľbám. Ďalšie dva body nekomentoval. Topolánek očakával, že prezident ho ako predsedu ODS, víťaznej strany volieb v roku 2006, poverí zostavením vlády. To sa však dnes nestalo. Topolánek zároveň dúfal, že bude môcť dokončiť české predsedníctvo v EÚ, no ani tomu nie je prezident naklonený.