S odchodom prezidenta Busha zrejme odíde do histórie aj jeho obľúbený výraz. Barack Obama sa ho stráni používať.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Sedem rokov viedli Američania vojnu proti terorizmu. S nástupom prezidenta Baracka Obamu budú už len „bojovať proti extrémizmu“ či viesť „mimoriadnu zámorskú operáciu“.
Viac ako skutočný boj sa však mení iba označenie operácií v Iraku či v Afganistane. Podľa denníka Washington Post dostalo ministerstvo obrany smernicu, v ktorej sa p íše, že nová vláda preferuje vyhýbanie sa termínu dlhá vojna či vojna proti terorizmu. „Prosím, použite výraz mimoriadna zámorská operácia,“ písalo sa v e-maile, ktorý poslala Kancelária pre správu a rozpočet Bieleho domu.
Zmena jazyka
Ministerstvo aj kancelária sa neskôr ohradili, že žiadne oficiálne smernice, aký výraz používať pri opise amerických operácií, neexistuje. „Bol to iba názor civilného zamestnanca,“ dementoval hovorca kancelárie.
V každom prípade viaceré americké médiá si od nástupu Baracka Obamu všimli, že obľúbenej fráze Georgea Busha sa vyhýba.
Prvýkrát to spozorovali počas jeho inauguračnej reči, v ktorej výraz vojna proti teroru nezaznel. Neskôr používal Obama radšej termín „vojna proti extrémistom“. Podľa AP mení Obama jazyk, pretože predchádzajúca fráza je často chápaná ako protimoslimská a nový prezident chce s moslimským svetom dobre vychádzať.
Vojna proti metóde boja?
Výraz vojna proti teroru prvýkrát použil Bush pár dní po útoku z 11. septembra. „Vojna proti terorizmu sa neskončí, pokiaľ každá teroristická skupina globálneho dosahu nebude nájdená, zastavená a zničená,“ povedal bývalý prezident.
Viacerí používanie tohto termínu kritizovali. Prekážal im napríklad jazykový význam spojenia. „Vyhlásiť vojnu metóde násilia bolo ako vyhlásiť vojnu obojživelným bojom,“ povedal pre britský Guardian vojenský expert Jeffrey Record.
Začiatkom Bushovho druhého obdobia časť vlády navrhovala zmeniť tento výraz. Prezident to však odmietol s tým, že „vojne proti teroru Američania rozumejú“.