BUDAPEŠŤ. BRATISLAVA. Rokovania o novej maďarskej vláde sa pretiahnu. V pondelok ešte šéf opozičných liberálov Gábor Fodor tvrdil, že ak sa do dneška nedohodnú s vládnucimi socialistami odchádzajúceho premiéra Ferenca Gyurcsánay na novom predsedovi vlády, podporí jeho strana návrh hlavnej opozičnej strany Fidesz na rozpustenie parlamentu a vypísanie predčasných volieb.
Včera už liberálni poslanec Péter Gusztos oznámil, že predčasné voľby podporia, ak sa so socialistami nedohodnú do dvoch týždňov.
Tým padla možnosť predčasných volieb spolu s voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré by mali byť 7. júna. Dnes je posledný deň, keď môže hlava štátu voľby vypísať tak, aby sa vtedy uskutočnili.
Sám prezident László Sólyom stratil trpezlivosť a včera tiež označil predčasné voľby za najlepšie riešenie, v parlamente však zatiaľ nie je dosť poslancov, ktorí by hlasovali za jeho rozpustenie.
Dohodnú sa Kandidáti na premiéra György Surányi: ekonóm, šéf Maďarskej národnej banky v rokoch 1990 - 1991 a 1995 - 2001, spoluautor Bokrosových stabilizačných balíčkov z roku 1995.
András Vértes: ekonóm, šéf prestížneho ekonomicko-analytického ústavu GKI.
Ferenc Glatz: historik, minister vzdelávania v rokoch 1989 až 1990, potom dlhoročný predseda Maďarskej akadémie vied.
Väčšina maďarských analytikov a médií však očakáva, že sa socialisti a liberáli nakoniec nejako dohodnú, len aby sa predčasným voľbám vyhli. „Naši sa ich boja ako upír cesnaku," citoval spravodajský portál Index nemenovaného socialistického lídra.
Obe strany do dohody tlačia volebné preferencie. Ak by boli voľby v lete, socialisti by v nich skoro iste utrpeli katastrofálnu porážku (podľa prieskumov by dostali asi polovicu hlasov oproti roku 2002) a liberáli by do parlamentu ani nepostúpili. Chcú voľby oddialiť v nádeji, že sa vývoj preferencií obráti.
To však neznamená, že dohoda bude ľahká. Gyurcsány v utorok navrhol troch svojich možných nástupcov. Z nich má šancu stať sa premiérom len bývalý šéf maďarskej centrálnej banky a dnes člen vedenia CIB Banky György Surányi, zástanca tvrdých úsporných opatrení a ráznej reformy verejných financií.
Práve na nich však stroskotal Gyurcsány. Surányiho podporujú liberáli, proti nemu sa však stavia ľavé krídlo socialistov, ktoré požaduje kandidáta s výraznejším sociálnym cítením.
Neprijateľní kandidáti Takým by podľa socialistov mohol byť bývalý predseda Maďarskej akadémie vied Ferenc Glatz. Toho však za neprijateľného označili liberáli, ktorým prekáža, že Glatz bol do roku 1990 ministrom kultúry a školstva poslednej komunistickej vlády a navyše nie je ekonóm.
Tretí Gyurcsányov kandidát András Vértes je síce ekonóm a zástanca reforiem, liberáli však podľa Indexu jeho navrhnutie označili za zlý vtip. Prekáža im najmä Vértesovo spojenie s kontroverznou obchodnou spoločnosťou Amway.
Ďalšou komplikáciou je, že Surányi chce byť premiérom, len ak ho okrem socialistov a liberálov podporia aj ostatné parlamentné strany. Menšia opozičná strana MDF jeho podporu nevylučuje.
Líder Fideszu Viktor Orbán však po včerajších rokovaniach so Surányim podporu novej vlády jednoznačne vylúčil a trvá na predčasných voľbách, ktoré by jeho strana s prevahou vyhrala.