PRAHA. Vyslovenie nedôvery českej vláde nateraz nič nemení na úlohe predsedu Európskej rady, ktorú v súčasnosti zastáva premiér Mirek Topolánek. Odchádzajúci predseda vlády to uvádza v krátkej reakcii na utorňajšie hlasovanie, ktorú zverejnil na internetovej stránke českého predsedníctva EÚ. Topolánek podľa nej prijal výsledok hlasovania v Poslaneckej snemovni a "zachová sa podľa ústavného poriadku".
"Podľa českej ústavy musí teraz predseda vlády podať demisiu do rúk prezidenta a ten rozhodne o tom, koho poverí zostavením nového kabinetu," vysvetľuje Topolánek svoju situáciu. "Na úlohe predsedu Európskej rady sa v tejto chvíli pre predsedu najsilnejšej parlamentnej strany nič nemení," dodáva vyhlásenie premiéra. České predsedníctvo doplnilo súvisiace vyhlásenie Európskej komisie, v ktorom mu vyjadruje svoju "plnú dôveru".
Poslanecký klub ODS vylúčil rebelantov
Poslanecký klub Občianskej demokratickej strany (ODS) dnes exemplárne potrestal dvoch svojich poslancov vylúčením z klubu. Poslanci Jan Schwippel a Vlastimil Tlustý sa podľa vedenia klubu previnili tým, že pri hlasovaní o vyslovení nedôvery vláde sa priklonili na stranu opozície. Vedenie klubu navrhuje oboch vylúčiť aj z ODS.Poslanci Tlustý a Schwippel sú zo strany vlády už dávno označovaní za rebelantov. Ich hlasovanie nebolo prekvapením, pretože obaja svoj postoj vopred v snemovni oznámili a zdôvodnili. Prekáža im najmä to, že vláda vedená predsedom ODS Mirkom Topolánkom nesplnila takmer nič z toho, čo ODS v roku 2006 sľúbila svojim voličom.
Schwippel dnes poukázal aj na "ututlanú" kauzu poslanca ODS Jana Moravu, ktorý zhromažďoval kompromitujúce informácie o svojich kolegoch, okrem iných aj o Schwippelovi. Kauzu mala skúmať parlamentná vyšetrovacia komisia, ale ODS sa podarilo zabrániť jej vzniku.
Po tom, ako vláda podá demisiu, bude na ťahu prezident Václav Klaus. Ten sa v decembri vzdal postu čestného predsedu ODS a strane, ktorú spoluzaložil, vyčítal, že už nie je ani pravicová, ani liberálna. Z toho pramení aj istá nervozita v ODS: či prezident, v súlade s nepísaným zvykom, poverí zostavením vlády opäť ODS a opäť jej šéfa Mirka Topolánka.
"Poslanecký klub ODS očakáva, že prezident republiky bude postupovať podľa ústavných a zvykových tradícií a zostavením vlády poverí predsedu najsilnejšej strany Mirka Topolánka. Poslanecký klub deklaruje, že sa nebude podieľať na vzniku a podpore žiadnej nepolitickej či úradníckej vlády," uviedol dnes po rokovaní klubu ODS jeho predseda Petr Tluchoř.
Demisia vlády je otázkou najbližších dní. Spravidla ju premiér podáva po rokovaní vlády. Najbližšia riadna schôdza vlády má byť v pondelok. Nie je však vylúčené, že vláda sa mimoriadne stretne aj skôr.
Proti vláde hlasovali v Poslaneckej snemovní takisto dve poslankyne, ktoré nedávno opustili Stranu zelených. Podľa neoficiálnych informácií z dobre informovaných parlamentných zdrojov sa poslankyne Olga Zubová a Věra Jakubková pridali na stranu opozície po údajnom prísľube predsedu ČSSD Jiřího Paroubka, že s nimi a s ich novým subjektom Demokratická strana zelených bude rátať pri rozdeľovaní postov v budúcej úradníckej vláde alebo po predčasných voľbách, v ktorých chce ČSSD zvíťaziť.
tasr
Prezident nechce v súvislosti s pádom vlády odkryť karty
Prezident ČR Václav Klaus sa po páde vlády zachová štandardne, ale presný postup zatiaľ uvádzať nechce. Vyplýva to zo slov šéfa hradného politického odboru Ladislava Jakla. Ten tak dnes zopakoval predchádzajúce výroky hlavy štátu, ktorej po páde vlády patrí podľa ústavy kľúčové rozhodnutie koho poverí zostavením budúcej vlády.
"Václav Klaus je prezidentom, ktorý koná vždy predvídateľne, prehľadne a štandardne. Politické kroky pán prezident určite ešte zváži, ale na to je čas a určite to nebude hovoriť takto vopred," konštatoval Jakl vo vysielaní Českej televízie (ČT).
Jakl jednoznačne nezavrhol ani myšlienku, ktorú ODS kategoricky odmieta vznik prechodnej vlády, ktorá by krajinu priviedla k predčasným voľbám.
V stredu o 14.00 hodine prezidenta na Pražskom hrade navštívi predseda Poslaneckej snemovne Miloslav Vlček a odovzdá mu oficiálny protokol o vyslovení nedôvery vláde. Demisia kabinetu by sa podľa premiéra Topolánka mohla uskutočniť vo štvrtok. V stredu je premiér služobne v Štrasburgu.
V Česku existuje nepísané pravidlo, že pokus zostaviť vládu dostáva od prezidenta predseda najsilnejšej strany. Ústava je však v tomto ohľade benevolentná a prezident môže ponechať celé mesiace vládnuť aj kabinet v demisii. Niečo podobné zažilo Česko v lete roku 2006, keď po voľbách, ktoré dovtedy vládna ČSSD prehrala, kabinet Jiřího Paroubka vládol ešte tri mesiace. Paroubek dnes opakovane pripustil, že Topolánkova vláda by mohla pokračovať až do konca českého predsedníctva v EÚ.
Premiér Topolánek dnes pripustil, že vyslovenie nedôvery vláde v čase predsedníctva môže skomplikovať vyjednávaciu pozíciu Česka, ale zároveň vyjadril presvedčenie, že česká administratíva je na predsedníctvo pripravená a zvládne ho.
Topolánkove slová neskôr v štúdiu ČT potvrdil podpredseda ODS a minister poľnohospodárstva Petr Gandalovič. "Problém to je, ale zvládnuť sa to dá," poznamenal.
Všetky české parlamentné strany volajú po tom, aby sa situácia po páde vlády riešila predčasnými voľbami. Tie podporuje ODS, Strana zelených, s menším nadšením KDU-ČSL, ale celkom jednoznačne sú za predčasné voľby komunisti aj socialisti. Nezhodujú sa však na ich termíne - kým ODS pripúšťa konanie volieb už v septembri, ČSSD dnes ústami podpredsedu strany Lubomíra Zaorálka uviedla termín október až november. Na termíne predčasných volieb sa musí dohodnúť ústavná väčšina poslancov tak, že schvália skrátenie volebného obdobia. Štandardná ústavná cesta k predčasným voľbám je totiž v ČR komplikovaná.
tasr