ŽENEVA.
Izraelská armáda chlapca zadržala a nariadila mu, aby bežal pred vojakmi, na ktorých smerovala streľba na sídlisku v meste Gaza. Chlapec mal v úlohe prieskumníka ako prvý prenikať do budov, kam chceli vniknúť izraelskí vojaci, uviedla zástupkyňa generálneho tajomníka OSN pre ochranu práv detí v ozbrojených konfliktoch Radhika Coomaraswamyová.
Podľa nej je incident z 15. januára, pri ktorom izraelské tanky vtrhli na sídlisko v Gaze, porušením izraelského a medzinárodného práva.
Správa OSN na 43 stranách prináša ďalšie z potvrdených svedectiev o porušovaní ľudských práv izraelskou armádou počas trojtýždňového vojenského konfliktu.
Coomaraswamyová obvinila izraelskú armádu zo zabitia palestínskeho dieťaťa, demolácie domu, v ktorom sa nachádzala žena s dieťaťom a za ostreľovanie budovy, kde deň predtým umiestnili palestínskych civilistov.
Izraelské diplomatické zastúpenie v Ženeve informovalo, že sa k obvineniam vyjadrí na dnešnom rokovaní Rady OSN pre ľudské práva.
Objavili sa obvinenia, že aj militantné hnutie Hamas používalo ľudské štíty, ale odborníci OSN to podľa Coomaraswanyovej musia preveriť.
"Porušenia sú hlásené každý deň a je ich príliš veľa na zaznamenanie," povedala Coomaraswamyová.
Srílanská diplomatka, ktorá vo februári uskutočnila päťdňový prieskum v Gaze a Izraeli, uviedla, že zoznam obsahuje len vzorku zo stoviek incidentov, ktoré sa pracovníkom OSN v regióne podarilo preveriť. Coomaraswamyová je jednou z deviatich odborníkov na ľudské práva OSN, ktorí spracovali správu po vojne v Gaze.