PRAHA, BRATISLAVA. Keď Mirek Topolánek čelil odvolávaniu na jeseň po debakli v krajských voľbách, z rivalov si uťahoval. „Keby mal Jiří Paroubek skladať mandát po každých prehratých voľbách, ešte by štyri mandáty dlhoval,“ žartoval premiér na adresu lídra ČSSD.
V pondelok humor a uvoľnenie vystriedala vážnosť a napätie. Hrozba pádu českej vlády je teraz reálnejšia. V Česku by potom nemusel prejsť americký radar ani Lisabon. Európsku úniu by zase viedla vláda v demisii.
Predčasné voľby na obzore
Namiesto vtipov v pondelok Topolánek hovoril, čo potom. Ak nezíska nedôveru, dúfa, že ten, koho prezident poverí zostavením novej vlády, bude opäť on. Na získanie dôvery, na rozdiel od nedôvery, mu stačí jednoduchá väčšina v parlamente.
Ak však ani potom nezostaví väčšinový kabinet, pripustil aj predčasné voľby. A to už v lete. „Vládnuť, len aby sa vládlo, nemá zmysel,“ povedal Topolánek novinárom.
Paroubek požaduje predčasné voľby na jeseň alebo jar.
Podporu vláde s komunistami či úradníckej vláde, ktorú navrhol líder opozície, Topolánek vylúčil úplne. Na otázku, či by si vedel predstaviť vládu s ČSSD, odpovedal, že „nič také nenaznačoval“.
Vládu s ODS vylúčil aj Paroubek.
Na odvolanie vlády má Paroubek z potrebných 101 hlasov k dispozícii 97. Či sa mu v utorok Topolánka podarí odvolať, závisí od poslaneckých odpadlíkov. Väčšina z nich včera novinárom telefón nedvíhala.
Čo na to rebeli
Topolánek sa podľa českých médií môže spoľahnúť na troch rebelov z ČSSD, Paroubek zase na Vlastimila Tlustého z ODS a možno aj jeho dvoch kolegov.
Záhadný zostáva postoj dvoch bývalých poslankýň zo Strany zelených a jedného ľudovca. Topolánek nevylúčil, že poslancov osloví.
„Určite využijem všetky možnosti,“ povedal.
Prezident Václav Klaus, ktorý bude na ťahu, ak opozícia uspeje, sa k situácii nevyjadruje. Cez víkend len vyzval ČSSD na jej zjazde, aby ekonomickú krízu nezneužívala v politickom boji.
Piaty pokus o Topolánkovu hlavu sociálni demokrati ohlásili minulý týždeň pre kauzu Dalík. Vysvitlo, že premiérov poradca Marek Dalík naliehal na reportéra Českej televízie, aby neodvysielal reportáž o korupčných praktikách poslanca Petra Wolfa.
Poslanec, ktorý údajne spreneveril dotáciu Európskej únie, prebehol z ČSSD k vláde a Topolánka niekoľkokrát podržal.
Vláda už teraz živorí, demisia by bola ranou z milosti. Minulý týždeň ministri priznali, že reformy zdravotníctva a dôchodkov sa skončili.
Ak by Topolánkova vláda padla, znamenalo by to pravdepodobne aj koniec pre americký radar a Lisabonskú zmluvu. Radar potrebuje vládne hlasy v Snemovni, Lisabon, ku ktorému sa už vyjadrili všetky ostatné parlamenty v Európskej únii, zase hlasy ODS v Senáte.
Stalo sa to už Talianom
Najmenej poškodené by demisiou vlády malo byť paradoxne predsedníctvo v únii, ktoré Česko skončí až v júni.
„Česká vláda ho začínala za takých nízkych očakávaní, že aj jej prípadný pád by neznehodnotil jeho praktický výkon,“ povedal SME analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Vladimír Bilčík.
Kvalita predsedníctva podľa neho závisí najmä od byrokratov, ktorí riešia jeho každodennú agendu. Na dôležitých rokovaniach mimo únie sa zase okrem práve šéfujúceho štátu zúčastňuje aj jeho predchodca a nasledovník, eurokomisia i vysoký predstaviteľ Javier Solana.
Ak by sa v Prahe zmenil premiér počas predsedníctva, nebolo by to prvýkrát. V roku 1996 začala talianske predsedníctvo úplne iná vláda, ako ho skončila.
Ak vláda padne
- Musí okamžite rezignovať, ale vládne až do vzniku novej.
- Prezident vymenuje nového premiéra.
- Nová vláda musí získať v Snemovni dôveru do 30 dní.
- Ak sa jej to nepodarí, prezident má ešte jeden pokus.
- Tretí pokus patrí predsedovi Snemovne.
- Ak ani tretia nová vláda nezíska dôveru, prezident môže Snemovňu rozpustiť a zvolať predčasné voľby.
- Tie sa môžu konať aj skôr, ak to tri pätiny poslancov a senátorov odsúhlasia zmenou ústavy.
- Lehota na vymenovanie novej vlády nie je stanovená. Teoreticky môže Topolánek v demisii vládnuť až do riadnych volieb v roku 2010.
Zdroj: Reuters