Neapol 2. mája (TASR) - Premiérsky kandidát bloku pravého stredu Silvio Berlusconi v utorok v rámci predvolebného boja v Neapole prisľúbil talianskym voličom vytvoriť 1,5 milióna pracovných príležitostí a zvýšiť investície do infraštruktúry na chudobnom juhu.
Mediálny magnát sa pred svojimi juhotalianskymi prívržencami zaviazal, že ak sa mu nepodarí dodržať tento sľub, nebude už kandidovať v ďalších parlamentných voľbách. Bývalý 64-ročný predseda talianskej vlády vyhlásil, že za uplynulých šesť rokov vlády sa ľavici nepodarilo vytvoriť nové pracovné príležitosti.
Šéf talianskeho vládneho kabinetu Guiliano Amato však minulý mesiac uviedol, že počas piatich rokov vlády bloku ľavého stredu bolo vytvorených viac ako 1,25 milióna nových pracovných príležitostí. Podľa najaktuálnejšej štúdie národného štatistického úradu ISTAT dosiahla v januári miera nezamestnanosti v Taliansku svoj najnižší rekord za posledných osem rokov - 9,9 percent.
Niektoré oblasti talianskeho juhu známeho ako Mezzogiorno, patria k najzanedbanejším regiónom Európskej únie, zatiaľ čo severotalianske regióny sa radia medzi jej najbohatšie.
Ako na každom predvolebnom zhromaždení si Berlusconi neodpustil zopár poznámok na adresu rivalizujúcej ľavice a vyhlásil, že utorkový prvomájový sviatok práce je jeho dňom, pretože sa počas svojho života veľa narobil. "Ľavičiari však nepracovali nikdy," uzavrel svoje tradičné predvolebné ironické poznámky v Neapole najbohatší taliansky politik.
Prieskumy verejnej mienky favorizujú na víťazstvo Berlusconiho blok. Aj napriek početným obvineniam, procesom, aféram, protestom médií a nielen domácich, má Berlusconi po siedmich rokoch nábeh na comeback do čela talianskej vlády.
Desať dní pred parlamentnými voľbami v Taliansku exploduje v renomovaných zahraničných denníkoch "prípad Berlusconi", píše taliansky denník La Repubblica.
Zahraničná tlač ako napríklad britský týždenník Economist, španielsky denník El Mundo, francúzsky Le Monde, nemecký Die Zeit a Der Spiegel, americký Wall Street Journal, či Los Angeles Times, britské noviny Financial Times sa kriticky vyjadrujú k prípadnej vhodnosti Berlusconiho na post predsedu vlády jednej z najrozvinutejších svetových ekonomík. Londýnsky Economist mu dokonca venoval titulnú stránku s nadpisom "Prečo nie je Silvio Berlusconi schopný vládnuť Taliansku". Economist a Le Monde dokonca Talianov varujú: "Nevoľte ho". Francúzsky denník píše, že je nemysliteľné, aby v takom demokratickom štáte, akým je Taliansko, mohol mediálny magnát zaujať miesto predsedu vlády. Economist uvádza, že jeho zvolenie by bolo "čiernym dňom pre taliansku demokraciu".
Španielsky El Mundo obviňuje Berlusconiho holdingovú spoločnosť Finninvest z využitia akcií v španielskom súkromnom televíznom kanáli Telecinco na prevod peňazí do spoločnosti, ktorú sám kontroluje. El Mundo údajne vlastní dokumenty, ktoré by mohli dokázať existenciu takej off-shore spoločnosti.
Berlusconiho rodina vlastní Finninvest, pod ktorý spadá aj mediálne impérium Mediaset. Pod Mediaset patria tri súkromné televízne kanály. V prípade jeho volebného víťazstva by sa však pod jeho nepriamu kontrolu dostala aj talianska štátna televízia RAI. Preto v Taliansku rastú obavy z možnej kontroly a cenzúry médií. RAI spolu s Berlusconiho kanálmi pokrývajú v Taliansku 90 percent všetkého vysielania.
Berlusconi je však proti zahraničnej kritike imúnny a vyhlasuje, že je to komplot médií a medzinárodné osočovanie. Ľavica proti nemu vedie "skutočnú vojnu". Tej sa však Berlusconi neobáva, pretože nemá na jeho volebné šance žiadny vplyv. "13. mája sa demokracia vráti späť do Talianska," vyhlasuje nádejný dvojnásobný taliansky premiér.
1 3 20 mic juh