BUDAPEST. Iniciatíva maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya na konštruktívne hlasovanie o nedôvere, ktorého súčasťou je aj hlasovanie o dôvere novému kandidátovi na post premiéra, protirečí duchu ústavy. Vyhlásil to dnes v Budapešti ústavný právnik Gergely Gulyás. Inštitút konštruktívneho hlasovania o nedôvere sa do maďarskej ústavy podľa neho dostal pre iný prípad.
Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI Gulyás povedal, že predseda vlády má v zmysle ústavy iba dve možnosti: odstúpi, alebo iniciuje hlasovanie o dôvere voči sebe.
Gyurcsány v podstate na kongrese Maďarskej socialistickej strany (MSZP) podal demisiu, ale rád by aplikoval inú techniku v záujme toho, aby vynechali z procesu prezidenta, zdôraznil ústavný právnik, podľa ktorého síce môže Ústavný súd zaujať v tejto záležitosti postoj, ale nie je isté, že spätne zruší mandát nového predsedu vlády.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) juh