SME

Obama ponúkol Iránu ukončenie dlhoročného nepriateľstva

Americký prezident Barack Obama ponúkol dnes Iránu začiatok novej éry vzájomných vzťahov a návrat do medzinárodného spoločenstva.

WASHINGTON.

Urobil tak v bezprecedentnom videoposolstve zverejnenom pri príležitosti začiatku tradičného iránskeho nového roku. Posolstvo určené pre vybrané regionálne médiá sprevádzajú titulky v perzskom jazyku.

Napriek desaťročiam napätých vzťahov a vážnym názorovým nezhodám sú USA podľa Obamu pripravené dať priestor diplomacii a konštruktívnej spolupráci s Teheránom na báze čestného prístupu a vzájomného rešpektu.

"Spojené štáty chcú, aby iránska islamská republika zaujala svoje legitímne miesto v spoločenstve národov," konštatoval Obama. "A to sa dá dosiahnuť len mierovými prostriedkami."

Súčasne však varoval, že tento proces nemožno "urýchliť hrozbami" ani presadzovať "terorom zbraní," a v tejto oblasti si podľa Obamových slov musí Irán uvedomiť svoju zodpovednosť.

Nový šéf Bieleho domu opakovane signalizoval ochotu angažovať sa v priamych rozhovoroch s Iránom. Spory medzi Teheránom a Západom sa sústreďujú predovšetkým na kontroverzný iránsky jadrový program, vplyv Iránu na bezpečnosť susedného Iraku a nepriateľstvo voči Izraelu.

Solana privítal Obamovu ponuku

Hlavný predstaviteľ zahraničnej politiky Európskej únie Javier Solana v piatok uvítal ponuku prezidenta USA Baracka Obamu znovu vybudovať vzťahy s Iránom v čase všeobecného nesúhlasu Západu s jeho jadrovým programom. Solana vyzval iránskych predstaviteľov, aby prijali ponúkanú ruku prezidenta USA. "Je to veľmi konštruktívne posolstvo," uviedol Solana na summite EÚ v Bruseli. "Dúfam, že (posolstvo) otvorí novú kapitolu vzťahov s Teheránom... a že sa Irán zachová rozumne" a ponuku USA prijme, dodal Solana.

Americký prezident Obama sa v piatok nadránom (stredoeurópskeho času) prostredníctvom videozáznamu nečakane prihovoril iránskemu ľudu. V odkaze, ktorý obsahoval aj titulky v perzskom jazyku, vyzval na vyriešenie sporov medzi oboma krajinami.

Zverejnenie videa Obamova administratíva načasovala na iránsky Nový rok (Nowrúz). Iránci si ním v piatok pripomínajú príchod jari. "V tomto čase nových začiatkov by som sa rád jasne prihovoril iránskym lídrom," hovorí Obama na zázname.

"Existujú medzi nami vážne rozdiely, ktoré sa časom zväčšili. Moja administratíva je rozhodnutá riadiť sa diplomaciou, ktorá rieši celú škálu otázok a posilňuje konštruktívne vzťahy medzi Spojenými štátmi, Iránom a medzinárodnou komunitou," vyhlásil šéf Bieleho domu. Jeho ďalšie slová sa nesú v znamení snahy o otvorený a priamy dialóg medzi Washingtonom a Teheránom o jadrovom programe v tejto blízkovýchodnej krajine a nepriateľstve Teheránu voči Izraelu, kľúčovému americkému spojencovi.

Obama sa Iráncom prihovára v čase, keď zo strany tamojších lídrov prichádzajú na jeho adresu kritické hlasy. Najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí nedávno označil Obamu za pokračovateľa Georgea W. Busha pokiaľ ide o politiku smerom k odvekému nepriateľovi Teheránu - Izraelu. Chameneí nazval židovský štát "rakovinovým nádorom", ktorý je "tesne pred kolapsom" a vyzval na jeho zničenie.

Merkelová a Sarkozy privítali Obamovo posolstvo

Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes uviedla, že posolstvo amerického prezidenta Baracka Obamu určené Iránu sa zhoduje s postojom európskych krajín. Vyjadrila tiež nádej, že Teherán ponuku nového šéfa Bieleho domu prijme.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy podobne privítal ako "dobrú správu" bezprecedentné videoposolstvo prezidenta USA zverejnené pri príležitosti začiatku iránskeho nového roka. Obama v ňom ponúkol Iránu začiatok novej éry vzájomných vzťahov a návrat do medzinárodného spoločenstva. Varoval však, že proces zmierenia nemožno urýchliť hrozbami ani presadzovať terorom zbraní.

"Myslím si, že toto posolstvo odráža presne to, čo Európania vždy chceli, aby bola Iránu predložená ponuka. A... (ja dúfam), že to bude využité," citovala Merkelovú agentúra Reuters. K záležitosti sa vyjadrila po stretnutí lídrov EÚ v Bruseli.

Chameneí: Veľmoci už nemôžu zablokovať jadrový program

Svetové veľmoci sa v uplynulých mesiacoch mohli presvedčiť o tom, že nebudú schopné zablokovať postup jadrového programu Teheránu. Vyhlásil to dnes najvyšší duchovný vodca Iránu ajatolláh Alí Chameneí, citovaný agentúrou Reuters.

Chameneí sa nezmienil o videoposolstve šéfa Bieleho domu, v ktorom Barack Obama ponúkol Teheránu začiatok novej éry vzájomných vzťahov a návrat do medzinárodného spoločenstva.

Obamovi ponuku nekomentoval vo svojom separátnom odkaze, zverejnenom pri príležitosti začiatku nového iránskeho roku ani prezident Iránu Mahmúd Ahmadínežád. Jeho blízky spolupracovník Alí Akbar Džavanfekr však dnes vyhlásil, že by Obama mal v zásadnej miere zmeniť politiku Washingtonu voči Teheránu.

"Ak USA v zásadnej miere zmenia svoje správanie k Iránu, môžeme im ponúknuť priateľskú ruku. Časovo neobmedzené sankcie, ktorých platnosť USA prednedávnom predĺžili, sú chybné a bolo by potrebné ich revidovať," zdôraznil Džavanfekr.

Podľa prominentného irackého politika by si Washington mal uvedomiť chyby, ktorých sa v minulosti dopustil na úkor Iránu a pokúsiť sa ich napraviť. Džavanfekr podrobil v tejto súvislosti ostrej kritike predovšetkým podporu, ktorú Američania naďalej poskytujú úhlavnému nepriateľovi Teheránu - Izraelu.

Chronologický prehľad zlomových období vo vzájomných vzťahoch USA a Iránu

1953 - prevrat

V auguste 1953 došlo v Iráne za pomoci CIA k prevratu, ktorý zvrhol obľúbeného iránskeho premiéra Mohammada Mossadeka a vrátil moc do rúk šacha Mohammada Rezu Pahlavího. Washington dostala do hry Británia, ktorá chcela zabrániť znárodneniu ropného priemyslu, ktorý spravovala v Iráne. Británia presvedčila USA, že iránsky premiér smeruje krajinu ku komunizmu. S ústupom vplyvu Británie v Iráne sa USA stali v očiach Iráncov symbolom západného imperializmu.

1972 - upevnenie strategického vzťahu

Návšteva amerického prezidenta Richarda Nixona v Iráne v roku 1972 upevnila strategický vzťah medzi oboma krajinami. Opozícia voči šachovi, vedená exilovým duchovným ajatolláhom Chomejním, však naberá na sile.

1979 - návrat Chomejního

Revolúcia vedená ajatolláhom Chomejním zvrhla iránskeho šacha Mohammeda Rezu Pahlavího, ktorý ušiel v januári 1979 do exilu. Vo februári sa do Iránu triumfálne vrátil Chomejní a vznikla islamská republika, ktorej heslom bolo "Smrť Amerike".

Dňa 4. novembra 1979 prepadli iránski študenti veľvyslanectvo USA v Teheráne, kde zajali 90 rukojemníkov. Až 52 z nich držali v zajatí 444 dní.

Pokus americkej armády o ich oslobodenie vyslaním špeciálneho komanda sa nezdaril pre haváriu vrtuľníka. Neúspech vyústil v nezvolenie Jimmyho Cartera za prezidenta USA na druhé funkčné obdobie. Novým prezidentom sa stal republikán Ronald Reagan. - 1980 - prerušenie diplomatických vzťahov

Dňa 7. apríla 1980 USA prerušili s Iránom diplomatické vzťahy.- -1986 - zbrojná dohoda

Americký prezident Ronald Reagan priznal uzavretie tajných zbrojných dohôd s Iránom, ktoré porušili americké embargo. V novembri 1986 sa začala aféra "Iran-Contra". Po tajných dodávkach zbraní Iránu únoscovia v Libanone prepustili na slobodu amerických rukojemníkov v Libanone. Zisk z predaja zbraní USA poukázali pravicovým rebelom (Contras) v Nikarague. V dôsledku prezradenia týchto udalostí musel v roku 1987 odstúpiť vtedajší šéf CIA William Casey.

1997 - k moci sa dostávajú reformisti

Po voľbách sa na základe hlasov voličov dostáva k moci reformátorský prezident Muhammad Chatámí. Podporuje "dialóg medzi civilizáciami". Počas jeho mandátu zaútočili 11. septembra 2001 teroristi unesenými lietadlami na ciele v USA.

Po týchto útokoch Irán podporil Američanmi vedenú vojnu voči afganskému vládnucemu režimu Talibanu, ktorý poskytol ochranu vodcovi al-Káidy Usámovi bin Ládinovi. Irán prispel k úspechu povojnovej medzinárodnej konferencie o budúcnosti Afganistanu.

2002 - "os zla"

30. januára 2002 americký prezident George W. Bush zaradil Irán do skupiny "darebáckych" štátov, ktoré spolu s Irakom, Severnou Kóreou a ďalšími krajinami tvoria "os zla". - 2003 - iracká invázia

Američanmi vedené spojenecké sily obsadili Irak a zvrhli vládu sunnitského diktátora Saddáma Husajna, ktorý bol nepriateľom Iránu. K moci sa dostali šiiti s užšími vzťahmi k Iránu.

V Iraku vypuklo povstanie a sektárske násilnosti. USA obvinili Teherán z ozbrojovania, financovania a poskytovania výcviku šiitským milíciám, ktoré útočili na spojenecké sily v Iraku. Irán to poprel s tým, že násilnosti vyvoláva americká vojenská prítomnosť v krajine. - 2008 - jadrový spor

USA presadzovali sprísnenie sankcií OSN voči Iránu pre jeho jadrový program a BR OSN v marci schválila tretiu sankčnú rezolúciu. Irán sa obhajoval tvrdením, že jeho jadrový program je mierový a jeho cieľom je výlučne výroba elektriny, Západ však nepresvedčil.

- Americko-iránske vzťahy sa zhoršili po zvolení Mahmúda Ahmadínežáda za prezidenta v roku 2005. Ahmadínežád spochybnil holokaust a vyzval na vymazanie Izraela z mapy sveta.

Dňa 17. januára 2005 americký prezident George W. Bush nevylúčil možnosť vojenskej operácie proti Iránu, ak Teherán nebude ústretovejší voči požiadavkám medzinárodného spoločenstva v otázke svojho jadrového programu.

2009 - nová americká vláda

Nový americký prezident Barack Obama po svojej januárovej inaugurácii povedal, že USA sú pripravené podať Iránu ruku na zmierenie, ak "otvorí zaťatú päsť". Ahmadínežád uviedol, že Teherán je pripravený rokovať, ak USA zásadne zmenia svoju politiku voči Iránu.

Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová v marci povedala, že Obamova vláda chce pozvať Irán na medzinárodnú konferenciu o Afganistane. Irán povedal, že ponuku zváži a je pripravený ponúknuť pomoc.

20. marca 2009 Obama zverejnil pri príležitosti začiatku tradičného iránskeho nového roku videozáznam, v ktorom sa prihovára iránskym predstaviteľom i občanom. Povedal v ňom, že jeho vláda chce riešiť problémy diplomatickou cestou a chce mať s Iránom "konštruktívne vzťahy".

Reuters
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 430
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 355
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 028
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 771
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 566
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 069
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 203
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Zahynuli civilisti aj armádny personál.


TASR
Atény (ilustračné foto).

Úrady zatiaľ nehlásili žiadne zranenia ani škody.


TASR

K obnoveniu financovania môže dôjsť v prvej polovici apríla.


TASR
Český premiér Petr Fiala.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší

Sportnet

Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Lavička Nitry v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Nitrania v 6. zápase v Poprade predviedli famózny obrat z 0:3 na 4:3.


SITA
Juraj Slafkovský.

Slovenský krídelník je vo výbornej forme. Bodoval v deviatich dueloch v rade a pripísal si v nich desať bodov.


TASR
Momentka zo zápasu Ferencváros Budapešť - Tatran Prešov.

Stovka fanúšikov Prešova sa postarala o búrlivú atmosféru aj v Budapešti.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu