SME

Netanjahu požiada o dvojtýždňový odklad na vytvorenie vlády

Nastávajúci izraelský premiér Benjamin Netanjahu požiada prezidenta Šimona Peresa o dvojtýždňové predĺženie lehoty na vytvorenie vlády. Informovali o tom dnes izraelské médiá.

JERUZALEM.

Správu zatiaľ nepotvrdil žiaden Netanjahuov hovorca.

Podľa izraelskej ústavy má Netanjahu do nedeľňajšej polnoci, teda do 28 dní od volebného dňa, čas na vytvorenie vlády. Budúci premiér však má právo požiadať o ďalších 14 dní.

Netanjahu ešte podniká posledné zúfalé pokusy o to, aby sa stredoľavá Strana práce odchádzajúceho ministra obrany Ehuda Baraka zapojila do jeho koalície.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Barak v stredu oznámil, že je za začlenenie do Netanjahuovej vlády, hoci predtým viackrát vyhlásil rozhodnutie odísť do opozície. Jeho strana v nedávnych izraelských parlamentných voľbách prišla o pozíciu druhej najväčšej strany v krajine. V 120-člennom Knessete mala dovtedy 19 zákonodarcov, vo voľbách sa jej však podarilo získať iba 13 kresiel a stala sa tak štvrtou najväčšou stranou.

SkryťVypnúť reklamu

Dosiaľ sa takmer dve tretiny zákonodarcov Strany práce stavali proti pripojeniu k Netanjahuovi, pretože sa odmietali stať "figovým listom" jeho pravicovej vlády.

Ehud Barak chce v utorok na budúci týždeň zvolať Stranu práce, aby jej členovia hlasovali o Netanjahuovom návrhu zapojiť sa do jeho kabinetu. Budúci premiér ponúkol Strane práce päť ministerských kresiel, vrátane ministerstva obrany Ehudovi Barakovi.

Zatiaľ podpísal Netanjahu koaličnú dohodu iba s ultrapravicovou stranou Jisrael Bejtenu (Izrael náš domov), ktorú vedie rusky hovoriaci prisťahovalec z Moldavska Avigdor Lieberman. Na základe dohody sa Lieberman má stať ministrom zahraničných vecí.

V dohode sa nachádza klauzula, podľa ktorej sa môžu uskutočniť niektoré zmeny, ak sa centristická Kadima pod vedením Cipi Livniovej, Strana práce alebo obe rozhodnú začleniť do vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Likud ešte stále vedie pôvodne "tajné" rozhovory s centristickou, bývalou vládnou stranou Kadima, ale jej líderka a odchádzajúca šéfka diplomacie Cipi Livniová im dáva malú šancu.

Livniová požaduje, aby vláda, ktorej členkou sa stane, pokračovala v mierových rokovaniach s umierneným palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom o "základných otázkach" konfliktu na Blízkom východe. Trvá na tom, aby riešením konfliktu s Palestínčanmi bolo vytvorenie dvoch štátov.

Barak dnes bránil svoje rozhodnutie zapojiť sa do Netanjahuovej koalície. Pre izraelský rozhlas povedal, že "absolútna väčšina izraelskej verejnosti dáva jasne prednosť vláde, v ktorej bude aj Strana práce - dokonca i v situácii, keď väčšina zákonodarcov strany chce odísť do opozície".

SkryťVypnúť reklamu

Zlepšíme práva menšín, trestu smrti sa však nevzdáme

Izrael sľúbil, že zlepší zaobchádzanie s menšinami a väzňami, rázne však odmietol výzvy na zrušenie trestu smrti. Izraelský veľvyslanec pri OSN Aharon Lešno-Jaar v Ženeve vyhlásil, že jeho krajina sa bude zaoberať "rozdielmi medzi rôznymi ľuďmi" v izraelskej spoločnosti, napríklad zvýšením účasti žien a Arabov pri rozhodovaní. Židovský štát podľa jeho slov vyšetrí obvinenia z mučenia a ubezpečil zadržaných, že sa im dostane spravodlivého súdu tak, ako to stanovujú medzinárodné pravidlá. Pred Radou OSN pre ľudské práva však Lešno-Jaar zdôraznil, že jeho krajina sa nevzdá trestu smrti aj napriek tomu, že ho naposledy uplatnili v roku 1962. Takisto odmietol záväzok, aby Izrael vylepšil ochranu ľudských práv na palestínskych územiach a v rámci boja proti terorizmu.

SkryťVypnúť reklamu

sita

Benjamin Netanjahu

Ilustračné foto.

Od začiatku ofenzívy v Pásme Gazy zahynulo 429 izraelských vojakov.


TASR
Ilustračná snímka.

Mnoho palestínskych rodín v Gaze je vyzbrojených a často kontrolujú určité časti územia.


TASR 1
Súvisiace témy: Izrael, Blízky východ
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 248
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 835
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 612
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 584
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 110
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 052
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 478
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 378
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Národná garda v Los Angeles.

Národná garda má 325-tisíc vojakov.


23
Loď Madleen 1. júna na začiatku plavby z Catanie do Pásma Gazy.

Na palube Madleen sú aj aktivistka Greta Thunbergová, a europoslankyňa Hassanová.


TASR 2
Ilustračné foto

Išlo o úmyselný trestný čin. Zatiaľ nikoho nezadržali.


TASR
Pápež Lev XIV.  celebruje omšu počas slávnosti Zoslania Ducha Svätého – Turíce – na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.

V rámci sviatku Turíce vyzval ľudí, aby prekonali strach z tých, ktorí sú iní.


TASR 4

Sportnet

Nemecko - Francúzsko: ONLINE prenos zo zápasu o 3. miesto Ligy národov.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu o tretie miesto v Lige národov: Nemecko - Francúzsko.


Tréner Slovana Vladimír Weiss st. a vpravo jeho asistent Boris Kitka.

Dianie v Slovane Bratislava v uplynulých týždňoch naznačuje, že neľahká situácia vládne pri tvorení nového kádra.


SITA
Viktória Chladoňová v drese tímu Visma Lease a Bike.

V súťaži o biely dres skončila tretia.


Tréner Luciano Spalletti počas zápasu Nórsko - Taliansko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Federácia ho cez víkend informovala, že s ním ďalej na lavičke národného nepočíta.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu