Bratislava 2. mája (TASR) - Priedušková astma je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest, ktorým trpí podľa prieskumu na Slovensku 1,3 percenta obyvateľov. Pri príležitosti nadchádzajúceho Svetového dňa astmy (3. máj) vedúci katedry TBC a respiračných ochorení Slovenskej postgraduálnej akadémie medicíny Ladislav Chovan informoval o tom, že toto číslo plne neodráža realitu, pretože veľká časť prípadov ostáva nediagnostikovaných. Pacienti totiž podceňujú subjektívne ťažkosti, ba niekedy ich nesprávne diagnostikujú aj lekári.
Vyplýva to z výsledkov štúdie AIRCEE, týkajúcej sa výskytu astmy v strednej a východnej Európe. Hlavným cieľom štúdie bolo zhromaždiť čo najviac informácií o ľuďoch trpiacich na prieduškovú astmu - výskyt v populácii, ich znalosti, postoje a ochota pacientov spolupracovať na liečbe. Štúdiu realizovali v 12 štátoch strednej a východnej Európy v novembri a decembri roku 2000.
Na základe telefonického prieskumu sa zistilo, že z 3228 oslovených domácností, v ktorých žije 11 271 osôb, sa nachádza minimálne jeden astmatik v 151 domácnostiach. Z toho vyplýva, že astma sa v súčasnosti vyskytuje v 3,9 percentách domácností na Slovensku. V 0,8 percentách domácností žijú ľudia, u ktorých síce lekári zistili astmu, ale v uplynulom roku nepociťovali žiadne prejavy tohto ochorenia.
Z prieskumu vyplynulo, že 89 percent astmatikov predstavovali dospelí pacienti a 11 percent boli pacienti vo veku menej ako 16 rokov. Priemerný vek diagnostikovania astmy na Slovensku bol 26 rokov. Podľa pohlavia u detí trpí astmou 45 percent chlapcov a 55 percent dievčat. U dospelých je tento rozdiel výraznejší, na toto ochorenie trpí 25 percent mužov a 75 percent žien. Podľa Chovana na Slovensku zaznamenali v roku 1997 70 úmrtí a v roku 1999 zomrelo 100 osôb na astmu. Čo sa týka otázky kvality života astmatika, tak 25 percent opýtaných dospelých a 36 percent opýtaných detí vynechalo v uplynulom roku kvôli astme jeden a viac pracovných alebo vyučovacích dní.
*za db som