PRAHA, BRATISLAVA. Mirek Topolánek si už dlhšie kladie otázku za milión: Ako vládnuť bez väčšiny v parlamente a s nepriateľskými stranami v opozícii? Ani po strede na ňu nemá odpoveď. Len sa zvýšila jej cena.
S Obamom bez radaru
V skorých ranných hodinách opoziční sociálni demokrati a komunisti presadili v Snemovni vlastný program pre marcovú schôdzu. Napriek Topolánkovej koalícii, ktorá nemala dosť hlasov, aby sa vzoprela. Dvaja z jej poslancov sú chorí, štyria ministri v zahraničí. Opozícia povolila párovanie len jedného.
Doplatil na to americký radar, ktorý zatiaľ ratifikoval len Senát. Topolánek dúfal, že Snemovňa ho odklepne ešte pred príchodom amerického prezidenta Baracka Obamu začiatkom apríla. Keďže však koalícii hrozilo prehlasovanie, museli zmluvy z programu von.
Na pražskej večeri s Obamom tak Topolánek bude musieť (už i tak váhajúcemu) Obamovi pravdepodobne oznámiť, že ani český ľud sa ešte nerozhodol, či chce hostiť americkú protiraketovú obranu.
Namiesto hlasovania o radare musel premiér na požiadanie poslancov vysvetľovať, prečo jeho blízky priateľ Marek Dalík naliehal v jeho mene na reportéra Českej televízie, aby nepustil do éteru reportáž o vyšetrovaní poslanca Jiřího Wolfa.
Wolf patrí medzi opozičných prebehlíkov, na ktorých visí Topolánkova vláda. „Nič zlé a nemorálne neurobil. Nikomu sa nevyhrážal, nikoho nevydieral, nikoho neuplácal,“ bránil Topolánek pred poslancami Dalíka.
Vládu možno nechajú žiť
Pre Topolánkove „mafiánske“ praktiky opozičný šéf Jiří Paroubek do programu presadil aj hlasovanie o dôvere vláde. Ani to, že koalícia má problém s väčšinou však ešte neznamená, že padne. Paroubkovi voliči si totiž podľa prieskumu pre ČSSD, ktorý sa dostal do rúk serveru Aktuálně, Topolánkov pád v tejto chvíli neželajú. A práve ČSSD je známa tým, že prieskumy verejnej mienky sú pre ňu bernou mincou.