SANKT PÖLTEN, BRATISLAVA. Modrý fascikel neochránil Josefa Fritzla. Fotografovi rakúskej agentúry APA sa včera podarilo odfotiť tvár muža, ktorý je obžalovaný v prípade najhoršieho incestu v dejinách Rakúska.
Na verejnosť sa dostali snímky zostarnutého väzňa s preriedenými vlasmi, ktorý je obvinený z neúmyslenej vraždy, zotročovania, incestu, znásilňovania a nátlaku.
Neverejný proces
Aj druhý deň procesu pritom Fritzl pokračoval vo svojej hre na skrývačku.
V prítomnosti kameramana rakúskej televízie ORF a fotografa agentúry APA, ktorí sa mohli včera ako jediní dostať do súdnej budovy, sa schoval za modrý fascikel tak ako na úvod sledovaného procesu. Na konci obedňajšej pauzy sa však fotografovi agentúry APA podarilo obžalovaného odfotiť.
Tvár Josefa Fritzla bolo to jediné, čo včera mohli novinári zverejniť. Druhý deň procesu sa konal s vylúčením verejnosti. Pre ochranu obetí.
Hovorca krajinského súdu Franz Cutka novinárom potvrdil, že súd si pozrel videonahrávku brata Elisabeth Haralda a vypočul si neonatológa, detského lekára, ktorý sa vyjadril k obvineniu z vraždy Fritzlovho syna. Porota po častiach sledovala výpoveď dcéry Elisabeth, ktorú jej otec 24 rokov väznil a zneužíval v pivnici svojho domu v Amstettene. Splodil s ňou sedem detí, jedno po pôrode zomrelo. Fritzl potom odpovedal na otázky sudkyne a prokurátorky. Čo povedal, ostalo v súdnej sieni.
Deväť rokov bez teplej vody
Elisabeth (42) neprišla svedčiť osobne. Svoje 24-ročné martýrium opisuje na 11-hodinovom videu. Hovorí o viac ako dvoch desaťročiach, ktoré strávila v pivnici vysokej 1,74 metra. Zo začiatku často kričala o pomoc, ale nikto je nepočul.
Prvých deväť rokov, než Fritzl podzemné priestory rozšíril, sa tam nekúrilo, nebola sprcha ani teplá voda. V takýchto podmienkach Elisabeth najprv potratila a neskôr porodila bez akejkoľvek pomoci štyri deti: Kerstin (1988), Stefana (1990), Lisu (1992) a Moniku (1993). Moniku a Lisu si Fritzl neskôr adoptoval, Kerstin a Stefan žili celý čas v pivnici bez denného svetla a čerstvého vzduchu.
V roku 1996 sa narodili dvojičky, jeden z chlapcov krátko po pôrode zomrel, pretože mu neposkytli zdravotnú starostlivosť. Fritzl obvinenie z neúmyselného zabitia odmieta. Druhé z dvojičiek Alexandra si neskôr Fritzl adoptoval tiež. Posledné dieťa Felix, ktoré sa v pivnici narodilo, prežilo v podzemí šesť rokov, než šokujúci prípad polícia náhodou odhalila.
Fritzlovi hrozí dvadsať rokov až doživotie, ak ho súd uzná za vinného v dvoch najzávažnejších obvineniach. Vraždy a zotročovania. Ostatné obvinenia majú nižšiu sadzbu. Včera Fritzlov advokát i hovorca súdu Cutka pripustili, že rozsudok by mohla porota vyriecť o deň skôr, už vo štvrtok.
Novinárov ubudlo
Novinárov, ktorých sa v prvý deň procesu zišlo v dolnorakúskom St. Pöltene viac ako dvesto, včera ubudlo. Časť sa presunula do 60 kilometrov vzdialeného Amstettenu, kde sa šokujúci prípad incestu odohral, časť využila ponuku mesta St. Pölten na prehliadku mesta. Už v pondelok večer pozval novinárov na recepciu starosta a stále opakoval, že jeho mesto nie je miestom zločinu, ale len miestom procesu.
Dnes budú môcť novinári opäť sledovať proces priamo v súdnej sieni. Vypočujú si Fritzlov psychiatrický posudok.
Kto je kto vo Fritzlovom procese
O vine či nevine Josefa Fritzla rozhodujú suverénna sudkyňa, mladá prokurátorka a odborná znalkyňa. Obhajuje ho muž, ktorému sa už vyhrážali.
1. Andrea Hummerová (48)
Má povesť suverénnej sudkyne a expertky na sexuálne trestné právo. Na súde v St. Pöltene pracuje 11 rokov. Proces s Josefom Fritzlom vedie tichým, ale pevným hlasom a hneď na začiatku si v súdnej sieni urobila poriadok.
„Nie je to zločin mesta, regiónu, či dokonca celého národa,“ povedala. Proces podľa nej kolíše medzi veľkým záujmom o senzácie a ochranou obetí, preto sa bude konať s vylúčením verejnosti. O sebe hovoriť nechce.
„Chcem si aj naďalej môcť nepozorovane kúpiť rožky v obchode,“ povedala pre agentúru APA.
2. Christiane Burkheiserová (33)
K ojedinelému prípadu sa mladá prokurátorka dostala náhodou, mala službu v deň, keď zatkli Josefa Fritzla.
Bola pri nakrúcaní spovede Elisabeth, dala dokopy 27-stranovú obžalobu. Fritzla niekoľkokrát vypočúvala. Na prípade pracovala deň a noc, celých jedenásť mesiacov.
Obžalobu začala razantne. Porote priniesla škatuľu s vecami detí z pivnice a dala im k nej privoňať, aby si predstavili, v akom zápachu roky žili.
3. Adelhei Kastnerová (46)
Znalkyňa, ktorá urobila Fritzlov psychiatrický profil, je odbornou lekárkou v oblasti psychiatrie a neurológie.
S Fritzlom urobila šesť dlhých rozhovorov. Posudok napísala na 130 strán.
Obžalovaného opísala ako „abnormálnu osobnosť“, ktorá je taká nebezpečná, že aj po prepustení z väzenia by mala byť umiestnená v ústave pre nebezpečných zločincov. Stále dokáže škodiť rodine.
Odkedy Kastnerová pracuje na Fritzlovom procese, zvoní jej v kancelárii telefón každých desať minúť. Rozhovory chcú novinári od Konga po Kolumbiu.
4. Rudolf Mayer (60)
O obhajcovi Josefa Fritzla sa najčastejšie píše ako o diablovom advokátovi.
Tvrdí, že sa mu vyhrážajú a ani jeho kolegovia nechápu, prečo sa prípadu ujal. Mayer, ktorý začínal ako čašník, herec a boxer–amatér, má rád „beznádejné prípady“.
On má jasno, prečo Fritzla obhajuje. „Kto atakuje mňa, nerozumie princípu právneho štátu. Každý obžalovaný má právo na pomoc - vrah, pedofil či miliónový podvodník.“
Miriam Zsilleová