BRATISLAVA. Bruselskí úradníci na čele s českým eurokomisárom Vladimírom Špidlom chcú uvoľniť pravidlá materskej dovolenky. Ženy by vraj mohli odísť z práce výrazne skôr pred narodením dieťaťa.
Šesť týždňov pred pôrodom a 22 týždňov po ňom – to je klasická materská dovolenka na Slovensku. Európska komisia navrhla, aby bolo pre ženu povinné iba šestonedelie a zvyšok času by si sama rozdelila na obdobie pred pôrodom a po ňom. Teda by mohla odísť zo zamestnania skôr ako doteraz, ale skôr by sa potom aj musela vrátiť.
Slovensko sa na rokovaní v Bruseli pridalo ku krajinám, ktoré chcú o nástupe ženy na materskú rozhodovať samy. „Nemôžeme súhlasiť s návrhom na slobodné využitie ostatných týždňov podľa rozhodnutia matky,“ tlmočila stanovisko delegácie Daniela Rodinová z ministerstva práce. Nástup má byť podľa nej v rukách lekárov.
Prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor by proti uvoľneniu nenamietal. Viaceré ženy podľa neho odídu na materskú až krátko pred pôrodom. „Záleží len na zdravotnom stave tehotnej ženy.“
Miloslave Kvasnicovej z Únie materských centier považuje za zmysluplné, že si žena môže ešte pred pôrodom oddýchnuť. „Krátko po pôrode ju čaká náročné a veľmi zviazané obdobie.“ Ženy by však podľa nej mali mať aj možnosť pracovať až do pôrodu.
Slovenský Zákonník práce je voči ženám pomerne ústretový. Materskú vymedzuje na 28 týždňov. Ďalší návrh komisie – predĺžiť minimum zo 14 na 18 týždňov – sa nás preto netýka.