PRAHA.
Zániku republiky predchádzala cesta prezidenta Emila Háchu do Berlína, kde bol na schôdzke s ríšskym kancelárom Adolfom Hitlerom postavený pred ultimátum. Osud Československa bol zo strany Nemecka sformulovaný už v decembri 1938 v tajnej Hitlerovej smernici.
Nemeckí vojaci a bojová technika v uliciach Prahy ráno 15. marca odštartovali smutnú šesťročnú kapitolu českých dejín. Protektorát Čechy a Morava existoval až do oslobodenia krajiny v máji 1945.
Kým pred kostolom sv. Cyrila a Metoda v Prahe si asi dve desiatky členov klubu vojenskej histórie pripomenuli pamiatku parašutistov, ktorí spáchali atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heidricha, český prezident Václav Klaus v článku pre denník Právo konštatoval, že 15. marec bol pre český národ pádom na najhlbšie dno.
Armáde bolo už po druhý raz v priebehu šiestich mesiacov zakázané brániť krajinu. Nešťastný prezident Hácha, ktorý bol pod brutálnym psychickým nátlakom Hitlera prinútený odovzdať v Berlíne osud českého národa do rúk ríšskeho kancelára, sa stal symbolom nášho poníženia, rovnako ako nemecké jednotky na Václavskom námestí a Adolf Hitler, ktorý sa na Prahu pozeral z okien Pražského hradu. Neobstál ani vzťah česko-slovenský. Slovensko sa vlastnou voľbou stalo nemeckým satelitom, kým Protektorát dostal viac-menej koloniálny štatút, uviedol Klaus.