TBILISI. V centre metropoly sa zišlo viac ako 2500 právnikov, novinárov, učiteľov, lekárov a ďalších ľudí, aby odsúdili - ako tvrdia - Saakašviliho represívnu vládu.
Kým vlani v auguste počas vojny s Ruskom podporovali svojho lídra, mnohí Gruzínci obviňujú hlavu štátu z autoritatívnych praktík a zvaľujú naňho aj vinu za porážku vo vojnovom konflikte.
Moskva po vojne uznala nezávislosť gruzínskych odštiepeneckých republík Abcházsko a Južné Osetsko a nasadila na týchto územiach tisíce svojich vojakov.
Väčšina Saakašviliho oponentov zdieľa jeho prozápadný postoj, podľa niektorých však poškodil záujmy krajiny tým, že sa mu nepodarilo nastoliť normálne vzťahy s Ruskom.
So Saakašviliho vládou sa spája ekonomický rast v bývalej sovietskej republike Gruzínsko a snaha o znižovanie dve storočia trvajúcej ruskej dominancie. Tbilisi sa pod jeho vedením otáča smerom k Európe a Spojeným štátom. U obyvateľov svojej krajiny však Saakašvili vyvolal nevôľu a dovtedajších spojencov si znepriatelil násilným zásahom proti protestom v novembri 2007.
Opozičné strany pripravujú vlnu pouličných protestných akcií s cieľom prinútiť Saakašviliho k demisii, ak do 9. apríla sám dobrovoľne neodstúpi.
Prezident odmieta splnenie požiadaviek opozície a mieni zostať pri moci až do konca svojho funkčného obdobia, ktoré vyprší v roku 2013.