Paríž 2. mája (TASR) - Predseda francúzskeho Národného frontu (FN) Jean-Marie Le Pen (72) pri príležitosti tradičného pochodu na pamiatku Jany z Arcu v Paríži oficiálne oznámil, že v prezidentských voľbách v roku 2002 bude kandidovať na úrad prezidenta krajiny.
Podľa najnovších prieskumov verejnej mienky by J.-M. Le Pen získal v prvom kole osem percent hlasov a bol by na treťom mieste za súčasným prezidentom Jacquom Chiracom a predsedom vlády Lionelom Jospinom, informuje v dnešnom čísle denník Le Figaro.
J.-M. Le Pen sa púšťa do "zápasu o Francúzsko" ako kandidát na jeho "záchranu" v prezidentských voľbách v roku 2002. Predseda FN sa pustil do kampane pred prezidentskými voľbami - pravdepodobne poslednej vo svojej politickej kariére - s tradičnými témami: "inváziou prisťahovalcov" a stratou suverenity Francúzska. Prezidentské aj parlamentné voľby v roku 2002 sú "poslednou šancou" pre Francúzsko, ktoré ohrozuje "smrteľné nebezpečenstvo", konštatoval Le Pen. Francúzske Francúzsko ohrozuje "globalizácia" a "invázia imigrácie", uvádza Le Penovo vyjadrenie denník Libération.
Predseda FN sa predstavil ako "kandidát záchrany krajiny", ktorý je schopný zabrániť "nezvratnej katastrofe", za čo mu tlieskali tisíce účastníkov zhromaždenia - 15.000 podľa organizátorov, 3200 podľa polície - v Paríži. Predseda FN zdôraznil, že buď nastane radikálny obrat, alebo sa Francúzsko ponorí do federalizmu. "Rok 2002 je posledná šanca pre francúzske Francúzsko. Buď zmena nastane v roku 2002, alebo už nikdy. S vami sa pustím do zápasu o Francúzsko a za Francúzsko," citoval Libération Le Pena.
Pri príležitosti 23. ročníka pochodu členov a stúpencov FN na pamiatku Jany z Arcu účastníci skandovali heslá: "Chirac do väzenia, Le Pen do prezidentského paláca." Ďalším skandovaným heslom, typickým pre FN, bolo: "Najskôr Francúzi, prisťahovalci von."
Medzi pomerne staršími občanmi bolo možné vidieť aj mladých ľudí a celé rodiny stúpencov Le Pena, podotýka Le Figaro.
Predseda FN v prejave kritizoval nielen súčasného prezidenta J. Chiraca, ale aj predsedu vlády Lionela Jospina. Vládnucu ľavicovú vládu Le Pen tvrdo kritizoval za to, že akceptovala a pripustila ultraliberalizmus a globalizáciu. Rozsiahle prepúšťanie zamestnancov, ktoré sa vo viacerých spoločnostiach vo Francúzsku v posledných týždňoch deje, je dôsledkom tejto politiky, zdôraznil Le Pen podľa Libération.
Kriticky sa vyjadril tiež k tlači, ktorá, podľa Le Pena, bojkotovala jeho stranu v marcových komunálnych a kantonálnych voľbách. Napriek "zákonu mlčania" o FN tento subjekt získal v marcových voľbách 240.000 hlasov a mesto Orange, víťazne pripomenul Le Pen.
Jean-Marie Le Pen chce získať voličov na svoju stranu najmä počas "prezidentskej karavány", ktorá sa vydá na cestu 14. júla v Neuvy-sur-Barangeon a 18. augusta by mala dôjsť k Trinité-sur-Mer v Bretónsku. Le Pen však musí získať aj 500 podpisov poslancov, aby mohol byť kandidátom vo voľbách na úrad prezidenta krajiny.
J.-M. Le Pen sa už uchádzal o úrad hlavy štátu v rokoch 1974, 1988 a 1995. V roku 1981 kandidátom nemohol byť, lebo nemal dostatok podpisov, pripomína Le Figaro. Teraz jeho úloha pri získavaní podpisov môže byť ťažšia ako v roku 1995, lebo FN zoslabol po odchode skupiny Bruna Mégreta, ktorý založil vlastnú stranu. Le Pen v odpovedi na otázku, aké má šance uspieť v prezidentských voľbách, povedal: "Som si istý, že všetci spoločne pôjdeme k víťazstvu."