PRAHA. Európski predstavitelia sa v USA stretnú s ministerkou pre vnútornú bezpečnosť Janet Napolitanovou a s ministrom spravodlivosti Ericom Holderom. Hovoriť budú aj o vízovej politike USA, ochrane hraníc, migrácii, ochrane údajov a využívaní moderných technológií.
"Hlavným cieľom cesty nie je diskusia o zatvorení väznice v Guantáname. V prípade Guantánama chceme zistiť, čo má americká strana v pláne, aké sú ich zámery, čo od nás očakávajú a čo by si priali," hovorí o svojej ceste do USA Langer na svojej internetovej stránke. Dodáva, že EÚ musí zistiť všetky podmienky a riziká, až potom sa môže rozhodnúť. Ďalším cieľom cesty je podľa Langera, ktorého krajina predsedá tento polrok únii, nadviazanie kontaktov s novou americkou administratívou.
Európski predstavitelia privítali rozhodnutie prezidenta USA Baracka Obamu uzavrieť väznicu v kubánskom zálive Guantánamo, kde zadržiavajú vyše 200 podozrivých teroristov. Viacerí lídri EÚ vyjadrili ochotu pomôcť Washingtonu a prijať niektorých väzňov, ktorí sa nemôžu vrátiť do svojej vlasti, hoci Washington o to zatiaľ formálne nepožiadal.
Vzhľadom na veľké odlišnosti v legislatíve jednotlivých štátov je však EÚ v otázke prijatia väzňov rozdelená. Prijatie zajatcov pri splnení prísnych podmienok doteraz pripustili predstavitelia Francúzska, Portugalska, Španielska, Maďarska, pobaltských krajín a Talianska. Únia tiež zvažuje ďalšie možnosti, ako je poskytnutie finančnej podpory iným krajinám, ktoré by mohli väzňov prijať.