LAHORE. Bývalý pakistanský premiér a súčasný vodca opozície Naváz Šaríf sa vzoprel dnešnému pokusu vlády držať ho doma pod "bezpečnostnou ochranou". Pakistan označil za "policajný štát", uviedol, že protivládne protesty budú pokračovať, a nakoniec odišiel zo svojho domu v nepriestrelnom aute.
Šaríf podporil protestnú kampaň protivládne zameraných právnikov a sudcov, ktorá môže vrhnúť krajinu do zmätku v čase, keď sa vláda snaží vykoreniť militantov a oživiť upadajúce hospodárstvo.
Polícia použila slzotvorný plyn a obušky proti demonštrantom pred budov Najvyššieho súdu v pakistanskom meste Láhaur, kde mal opozičný vodca Šaríf predniesť zhromaždeniu prejav. Potvrdili to svedkovia.
Líder opozície inicioval masové štrajky
"Vidíme, že celá krajina sa zmenila na policajný štát. Zablokovali všetky cesty, použili všetky druhy nezákonnej taktiky," vyhlásil Šaríf pred zástupom novinárov zhromaždených na schodoch pred vchodom do jeho domu v Láhaure. "Budeme pochodovať v ústrety svojmu osudu. Synovia a dcéry, je čas vyjsť do ulíc," dodal Šaríf.
Policajní dôstojníci zatýkajú opozičného lídra Javeda Hashmiho
Dnes už skôr členovia Šarífovej strany oznámili, že úrady mu nariadili trojdňové domáce väzenie. Policajný dôstojník potvrdil, že bol vydaný príkaz na zadržanie tohto opozičného lídra.
Polícia vyzbrojená na zásah uzavrela okolie Šarífovho domu tak, že umiestnila zátarasy na cestách v každom smere. Vládni predstavitelia však popreli, že by dali Šarífa do domáceho väzenia. Jeden z nich vyhlásil, že ho dali na tri dni pod "bezpečnostnú ochranu" po tom, čo odmietol predniesť prejav svojim prívržencom pod vládnou ochranou.
Do domáceho väzenia dali úrady aj Šarífovho mladšieho brata a iných predstaviteľov ich strany.
Podľa dnešného vyjadrenia ministra vnútra Rahmána Malika majú spravodajské služby informácie, že "nepriatelia Pakistanu" začnú na protest so samovražednými bombovými útokmi.
Šaríf však vyhlásil, že vláda sa uchyľuje k protizákonným krokom, len aby zastavila protestnú kampaň. Líder neskôr nasadol do svojho nepriestrelného vozidla a smeroval za demonštrantami, aby im predniesol príhovor.
Polícia zatkla stovky právnikov a opozičných aktivistov v rámci operácie odštartovanej už v stredu a zameranej na to, aby im zabránila v "dlhom pochode" cez celú krajiny. Pochod má vyvrcholiť v pondelok protestom v sede pred budovou parlamentu v Islamabade.
Úrady zatkli tiež vysokopostaveného sudcu a organizátora protestov Aitzáza Ahsana v jeho dome v Láhaure, informoval jeho asistent.
Kríza ohrozuje aj záujmy USA
Ak sa situácia vymkne spod kontroly, možno zasiahne armáda, hoci väčšina analytikov si myslí, že vojenské prevzatie moci je veľmi nepravdepodobné.
Minister vnútra Malik už skôr vyzval Šarífa, aby s vládou rokoval o riešení krízy, ktorá vypukla minulý mesiac, keď pakistanský najvyšší súd odvolal lídra opozície a jeho brata z volených funkcií. Uviedol, že vláda protestné zhromaždenie nezakáže, dodal však, že demonštranti sa nesmú zhromažďovať pred budovou parlamentu či v ďalších oblastiach v centre Islamabadu, ako plánovali.
USA hlboko znepokojuje kríza v Pakistane, pretože odvádza pozornosť krajiny od úsilia zlikvidovať radikálne hnutie Taliban a územia pri hraniciach s Afganistanom zbaviť členov al-Káidy. Práve to je totiž životne dôležité pre plány USA stabilizovať Afganistan a poraziť al-Káidu.
Taliban podpálil 20 vozidiel so zásobami pre Afganistan
Talibovia v severozápadnom Pakistane podpálili dnes 20 nákladných áut vezúcich zásoby pre jednotky západných štátov v Afganistane. Ide o prvý takýto rozsiahly útok na zásobovacej trase v tejto oblasti za ostatných niekoľko mesiacov.
Vozidlá boli zaparkované pri skladisku na predmestí Pešávaru.
Ako pre tlačovú agentúru Reuters uviedol jeden z policajných predstaviteľov, talibovia prišli na miesto v noci, hodili benzínové nálože a následne vzbĺklo 20 cisterien a nákladných áut. Pri úteku z miesta spustili paľbu. Dvaja strážcovia utrpeli zranenia.
Narastajúci počet útokov zo strany Talibanu vyvoláva pochybnosti ohľadne spoľahlivosti pakistanských trás pre prepravu zásob koaličným jednotkám v Afganistane. Vzhľadom na to uvažujú predstavitelia USA a NATO o hľadaní alternatívnych ciest. V Afganistane pôsobiace americké sily a sily Severoatlantickej aliancie získavajú až okolo 75 percent zásob cez pakistanské územie.
Autor: FOTO: REUTERS