TOKIO. V Japonsku nemá význam usporiadať parlamentné voľby prv než vláda naplno spustí svoj program, ktorého cieľom je oživenie stagnujúceho hospodárstva. V rámci interview, poskytnutého agentúre Jiji, to dnes vyhlásil premiér ďalekovýchodnej ostrovnej krajiny Taro Aso.
Predseda japonskej vlády, ktorého popularita v ostatných mesiacoch značne poklesla, čelí už dlhší čas tlaku opozície, požadujúcej rozpustenie zákonodarného zboru a vypísanie predčasných volieb. V mimoriadnom plebiscite by sa s veľkou pravdepodobnosťou najlepšie darilo kandidátom opozičnej Japonskej demokratickej strany.
Taro Aso pokladá vypísanie predčasných volieb za zbytočné už aj z toho dôvodu, že podľa pôvodného plánu by sa voľby poslancov do zákonodarného zboru mali konať v septembri tohto roku. Premiér nariadil v piatok vládnucej Liberálnodemokratickej strane, aby vypracovala nový program na prekonanie recesie a oživenie japonského hospodárstva, píše agentúra AFP.