Moskva 2. mája (TASR) - Rusko zatiaľ nič nemení na svojom kategoricky odmietavom postoji k plánom Spojených štátov amerických na vybudovanie národného systému protiraketovej obrany (NMD). Vyplýva to z prvých reakcií predstaviteľov Moskvy na najnovší prejav amerického prezidenta Georgea W. Busha. Vzhľadom na to, že dnešný deň je v Rusku dňom pracovného pokoja, však Kremeľ ani ruská diplomacia zatiaľ oficiálne nereagovali.
Predseda zahraničného výboru ruskej Štátnej dumy Dmitrij Rogozin dnes varoval, že faktické odstúpenie USA od dohody AMB z roku 1972 môže v ruskom parlamente viesť k nastoleniu otázky prehodnotenia niektorých ďalších rusko-amerických dohôd o znížení stavu zbraní, vrátane vlani v Rusku ratifikovanej dohody o znížení stavu strategických útočných rakiet. Podľa Rogozina prejav prezidenta Busha mohol mať zásadný charakter, ale mohlo ísť aj o propagandistické vyhlásenie.
Ruská tlačová agentúra ITAR-TASS dnes v súvislosti s prejavom prezidenta USA citovala nemenovaný ruský "vysokopostavený vojensko-diplomatický zdroj", podľa ktorého sa pozícia Ruska nemení.
Zdroj obvinil Spojené štáty zo snahy o monopolizáciu svetovej politiky a spochybnil údajné hrozby zo strany nekontrolovateľných krajín, ktorým neveria ani spojenci USA, ani mnohí Američania. "Dohoda AMB sa skutočne javí prekážkou monopolizmu USA v globálnej politike," konštatoval nemenovaný ruský vojensko-diplomatický zdroj.
Obavy amerického prezidenta, že niektoré nedemokratické krajiny predstavujú pre USA a svet hrozbu, Rusko podľa nemenovaného zdroja nezdieľa, pretože tzv. nekontrolovateľné krajiny nielen že nemajú potrebu ohrozovať, ale nedisponujú ani ekonomickými, ani technologickými možnosťami.
"Tieto krajiny nikdy nebudú mať medzikontinentálne balistické rakety," povedal predstaviteľ ruských vojenských a diplomatických kruhov.
Podľa profesora z ruskej Akadémie vojenských vied Vladimira Belousa dnes nie je nik schopný zaručiť, či americký systém protiraketovej obrany (NMD) bude niekedy aj fungovať a či nedôjde len k vyhodeniu peňazí na výskum, ktorý skončí v slepej uličke, podobne ako kedysi v USA rozvíjaný globálny laserový systém na ničenie rakiet, ktorý sa neskôr ukázal neúčinný.
"Nikto negarantuje, že výsledky experimentov, prvé z ktorých sa uskutočnia do jesene 2003, budú kladné," varoval ruský vedec.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem