BUDAPEŠŤ.
Delegácia ERTF pod jeho vedením rokovala počas pobytu v Maďarsku aj s predstaviteľmi tamojších štátnych a mimovládnych organizácií, ako aj politických strán.
Podľa Kawczynského sa môžu páchatelia protirómskych akcií tešiť možno aj podpore štátu, preto by si vyšetrovanie týchto deliktov vyžadovalo nasadenie nezávislej špeciálnej jednotky za spoluúčasti generálneho prokurátora.
Líder fóra, ktoré združuje okolo 1500 organizácií, vyhlásil, že toto podozrenie sa vynorilo v súvislosti s útokmi v Nagycsécsi a Tatárszentgyörgyi, kde prišli o život štyria Rómovia vrátane päťročného chlapca.
Po počiatočných protirómskych prejavoch ide medzičasom o dobre organizovanú a koordinovanú trestnú činnosť, za čo nesie zodpovednosť polícia, ktorá páchateľov nevypátrala, dokonca z nedbanlivosti alebo zámerne znemožnila aj využitie niektorých dôkazov. Rómovia sa pre útoky necítia v bezpečí, vyšetrovanie tejto trestnej činnosti pripomína najhoršie mydlové opery, konštatoval Rudko Kawczynski. Zároveň protirómske akcie v Maďarsku 21. storočia prirovnal k aktivitám Ku Klux-Klanu v USA zo 60. rokov minulého storočia.
Najvyšší predstaviteľ Európskeho fóra Rómov a cestovateľov netajil, že ho šokovala miera agresivity. Zdôraznil nutnosť preniknutia z diabolského kruhu násilia, upokojenia ľudí, zadržania páchateľov a ich príkladného potrestania bez ohľadu na to, či ide o príslušníkov rómskeho etnika, policajtov alebo kohokoľvek iného.
Situáciu maďarských Rómov, ktorá sa podľa slov Rudka Kawczynského v ostatných desiatich rokoch výrazne zhoršila, označil vrcholný predstaviteľ ERTF za znepokojujúcu. V správe, ktorú adresuje Rade Európy a predloží aj maďarskej vláde, preto navrhne, aby zákonodarcovia v Budapešti prijali zákonnú normu proti vyvolávaniu nenávisti a vysloví sa aj za realizáciu koordinovaných, skutočných rómskych programov na lokálnej, vládnej i medzinárodnej úrovni.
Doterajšie rómske programy sú neúspešné z dôvodu absencie politickej vôle. Zákonné ustanovenia na miestnej úrovni nenachádzajú uplatnenie v praxi, pretože rómska komunita sa nepovažuje za súčasť spoločnosti. Preto absentuje aj spolupráca a dôvera, vyhlásil Rudko Kawczynski. Súčasne pripomenul, že aj v bývalej Juhoslávii sa konflikty, ktoré prerástli v etnické čistky a vojnový konflikt, začali protirómskymi útokmi.
Vrcholný predstaviteľ ERTF upozornil súčasne na zodpovednosť médií a vyjadril názor, že niektoré z nich sú vedome súčasťou protirómskej štvavej kampane a posilňujú predsudky a stereotypy jestvujúce v spoločnosti.
Delegátka európskej organizácie v Maďarsku Ágnes Darócziová upozornila pri tejto príležitosti aj na zodpovednosť Rómov, ktorí nerobia všetko pre to, aby sa stali súčasťou právneho štátu. Zároveň však upozornila, že nemôžu uplatniť svoje občianske práva, pretože sa na nich dívajú ako na občanov druhej kategórie, takže obete násilných protirómskych akcií možno podľa nej považovať "za obete umierania ústavnosti".