BRATISLAVA, PRAHA. Nízke ceny mlieka vyhnali vo štvrtok tisícky nespokojných farmárov do ulíc Prahy. Bok po boku tu protestovalo dokopy okolo osemtisíc poľnohospodárov z Česka, Poľska, Maďarska, Litvy Nemecka, Rakúska a zo Slovenska.
Farmári sa dopoludnia zhromaždili pred českým ministerstvom pôdohospodárstva, odkiaľ aj so živými kravami pochodovali smerom na Václavské námestie, kde ochromili dopravu. Pred sochu svätého Václava položili smútočný veniec za krachujúce poľnohospodárstvo. Cestou sa pred hotelom Marriot stretli aj s eurokomisárkou pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fischer-Boelovou. Vyliali tam 50 litrov mlieka a vysypali dvesto kilogramov obilia. Demonštráciu farmári ukončili o pol druhej piesňou „Ach synku, synku".
Farmári prišli včera s troma požiadavkami - dorovnanie priamych platieb pre nové krajiny na úroveň starých už budúci rok namiesto roku 2013, zachovanie chovu kráv a lobovali za garantovanú nákupnú cenu mlieka. Výsledkom protestov bol prísľub eurokomisárky, že ich prijme v Bruseli do jedného až dvoch mesiacov.
Problém nadvýroby
Otvorenie prístupových zmlúv potrebné na zmenu výšky platieb však podľa niektorých analytikov do úvahy neprichádza: „Je tu rámec európskeho rozpočtu do roku 2013, ktorý počíta s určitými výdavkami, a podpísané podmienky vstupu," povedal agrárny analytik Petr Havel. To sú podľa neho jasné mantinely, s ktorými nepohne žiadna demonštrácia.
Problém vidí Havel v poľnohospodárskej politike únie, keďže kvóty, ktoré určujú farmárom, koľko mlieka majú vyrobiť, sú vyššie ako jeho spotreba. „Regulačnými opatreniami sa umelo vytvára prebytok mlieka," povedal. Ak sa ten nepodarí predať mimo únie, vzniká tlak na ceny mlieka. V znížení kvót a presunu časti dojníc do chovu na mäso vidí riešenie aj minister pôdohospodárstva Stanislav Becík. K zrušeniu kvót v únii má však prísť až v roku 2015.
Stanoviť pevnú cenu?
Vo štvrtok padol aj návrh Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka stanoviť minimálnu cenu na 40 centov za liter po obdobie jedného roka. „Garantovaná cena je dobrá myšlienka, ale nie som optimista," zhodnotil návrh po ukončení demonštrácie farmár Jozef Svetlanský z družstva Poľnohospodár v Nových Zámkoch. Ako vyriešiť situáciu na trhu s mliekom, však nevie.
Podobne to vidí aj Havel: „Len čo sa zmení cena v jednej časti výrobného reťazca, tak sa to prejaví vo všetkých jeho úrovniach." Tlak na rast cien zdola tak môže nakoniec vyústiť do rastu ceny mlieka na pultoch predajní.
Podľa Havla riešením nie je ani včerajšia výzva na zníženie ceny polotučného mlieka obchodníkmi na 49 centov na tri mesiace. V takomto časovom limite to nemusí mať podľa neho na trh s mliekom žiadny dosah a bude to len „dobrý bod pre ministra pôdohospodárstva, že robí niečo pre spotrebiteľov". Alebo to vyústi do ďalšieho tlaku na ceny dodávateľov.
Autor: Zdenka Zajíčková