PEKING.
Šéf tibetskej regionálnej vlády uviedol, že výber ďalšej inkarnácie najvyššieho tibetského duchovného vodcu sa musí riadiť "historickými dohodami", ktoré zahŕňajú aj schválenie Pekingom.
"Ak sa dalajláma nebude pre politické a iné dôvody riadiť dohodou, myslím si, že jeho reinkarnácia nebude uznaná veriacimi ľuďmi v Tibete a ústredná vláda ju nikdy neschváli," dodal.
Následníctvo 14. dalajlámu sa stalo vážnym problémom v čase, keď duchovný vodca Tändzin Gjamccho starne a zhoršuje sa jeho zdravotný stav. Dalajláma navrhol, že jeho inkarnácia by sa mohla nájsť mimo územia Číny.
Čína obvinila USA z poškodzovania bilaterálnych vzťahov
Čína kritizovala dnes Spojené štáty americké za poškodenie bilaterálnych vzťahov a zasahovanie do jej medzinárodných záležitostí. Urobila tak po tom, ako Snemovňa reprezentantov schválila v stredu rezolúciu, ktorá uznáva zlú situáciu tibetského národa a jeho exilového duchovného vodcu.
Hovorca čínskeho ministra zahraničných vecí uviedol pre novinárov na pravidelnej tlačovej konferencii, že protest voči rezolúcii doručili na americké veľvyslanectve v Pekingu.
Kritizovaná rezolúcia "ignorovala fakty a obsahovala nepodložené obvinenia proti čínskej etnickej a náboženskej politike," konštatoval hovorca. Americká Snemovňa reprezentantov v nej zároveň vyzvala na väčšie úsilie na všetkých stranách na dosiahnutie trvalého a mierového riešenia tibetskej otázky.
"Čínska vláda a čínsky národ vyjadrujú vážne znepokojenie a rezolútny nesúhlas," dodal. Ministerstvo zahraničných vecí doručilo v stredu protest po tom, ako hovorca prezidenta Baracka Obamu vyjadril znepokojenie nad náboženským útlakom v Tibete a vyzval na opätovný dialóg medzi Pekingom a dalajlámom.
Čína často reagovala na kritiku podráždene, hlavne tento mesiac pri príležitosti 50. výročia povstania tibetského ľudu a rozsiahlych minuloročných protičínskych demonštrácií. Po potlačení povstania v roku 1959 dalajláma musel utiecť do exilu v Indii a Tibet sa dostal pod priamu kontrolu Pekingu.