WASHIGTON. Oznámil to dnes Biely dom.
"Incident medzi plavidlami oboch krajín bude na zozname tém diskusie. Nemyslím si, že ju zatieni, ale podľa môjho názoru prezident bude naďalej vysvetľovať náš postoj," uviedol hovorca Bieleho domu Robert Gibbs na pravidelnom dennom brífingu.
Obama a šéf čínskej diplomacie Jang Ťie-čch' budú diskutovať aj o svetovej hospodárskej kríze vrátane citlivej témy, ktorou je hodnota čínskej meny jüan oproti doláru.
Napätie medzi USA a Čínou narástlo tento týždeň po incidente v Juhočínskom mori v medzinárodných vodách, keď päť čínskych lodí prenasledovalo a obkľúčilo prieskumné plavidlo amerických námorných síl a manévrovalo nebezpečne blízko neho.
Spojené štáty trvajú na tom, že neozbrojená loď USNS Impeccable pôsobila legálne v medzinárodných vodách, keď ju v nedeľu obťažovala skupina čínskych plavidiel. Peking pritom považuje oblasť, kde k incidentu došlo, za svoju osobitnú ekonomickú zónu.
Dvaja nemenovaní predstavitelia vo Washingtone uviedli, že americká loď je zostrojená a vybavená na pátranie po ponorkách a je súčasťou pozorovateľskej činnosti USA v spornej oblasti.
Ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová vyhlásila, že so šéfom čínskej diplomacie sa na dnešnom stretnutí v USA dohodli, že podobné incidenty by sa nemali opakovať.
Clintonová sa vyjadrila aj o situácii v súvislosti so Severnou Kóreou. Uviedla, že existuje "škála možností", ktoré sa dajú uplatniť voči KĽDR, ak uskutoční skúšky balistických striel dlhého doletu, vrátane prerokovania takéhoto kroku v Bezpečnostnej rade OSN. Prípadné odpálenie striel by bolo podľa jej slov "provokatívnym" činom a išlo by o porušenie rezolúcie OSN.
Severná Kórea sa údajne pripravuje na skúšobné odpálenie svojej rakety Taepodong 2, hoci Pchjongjang tvrdí, že sa chystá vystreliť satelit ako súčasť mierového vesmírneho programu.
"Budeme diskutovať o reakcii, ak sa nám ich nepodarí presvedčiť, aby neuskutočnili tento veľmi provokačný čin," povedala americká šéfka diplomacie.