ŠTRASBURG.
Český minister pre európske záležitosti Alexandr Vondra, ktorého krajina v súčasnosti únii predsedá, uviedol, že predstavitelia EÚ uvažujú o posunutí rokovaní naplánovaných na 27. marca.
Slovinsko a Chorvátsko sa sporia od čias svojho odtrhnutia od bývalej Juhoslávie v roku 1991 o priebeh spoločných hraníc. Jadrom sporu je úsek námornej hranice v Piranskom zálive, na ktorý si robí nárok Slovinsko. Chorvátsko však vychádza z jeho rozdelenia na polovicu, čo by viedlo k tomu, že jeho severný sused by stratil presne polovicu rozlohy svojich teritoriálnych vôd a prístup k medzinárodným vodám.
Spor viedol Slovinsko v decembri minulého roka k vetovaniu veľkej časti kapitol v prístupových rozhovoroch Chorvátska s EÚ.
Obe krajiny sa nevedia dohodnúť na spôsobe, akým by sa spor mal riešiť. Ich ministri zahraničných vecí sa v utorok stretli v Bruseli, aby prediskutovali možnosť mediácie prostredníctvom bývalého fínskeho prezidenta Maartiho Ahtisaariho, plán však odmietli.
"Obávame sa, že to ... neprinieslo žiadne výsledky," povedal Vondra novinárom na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu. "Sme si vedomí, že čas pre Chorvátsko beží," dodal.
Prístupové rokovania Chorvátska s EÚ sa začali 3. októbra 2005. Krajina dúfala vo vstup do únie v roku 2009, teraz sa však zdá reálnejší rok 2011 alebo 2012.
Zrušenie rokovaní 27. marca by pre Chorvátsko znamenalo výraznú prekážku pri dosiahnutí cieľa ukončiť prístupové rozhovory ešte tento rok.