STUTTGART, BRATISLAVA. Keď mal 12 rokov, vyhral školský turnaj v stolnom tenise. Chlapec s okuliarmi hrdo držal na fotografii trofej a diplom. Usmieval sa.
Keď mal 17 rokov, obliekol si čiernu bojovú uniformu, dal si na hlavu kuklu, vzal zbraň z otcovho domáceho arzenálu a vtrhol na svoju bývalú strednú školu Albertwille vo Winnendene, asi dvadsať kilometrov od Stuttgartu v nemeckej spolkovej krajine Bádensko-Württem-bersko.
Tim Kretschmer bez slova vtrhol do dvoch tried a začal strieľať. Zabil deväť žiakov od 14 do 15 rokov, tri učiteľky a na úteku zastrelil ďalších troch náhodných okoloidúcich. Spolu 15 ľudí.
Ešte žijete, kričal Masakre vo svete 32 obetí: v roku 2007 vo Virginii (USA) strieľal študent.
17. obetí: v roku 1996 v škótskom Dunblane zabíjal študent.
16 obetí: v roku 1966 strieľal študent v texaskom Austine (USA), zabil aj svoju ženu a matku.
16 obetí: v roku 2002 v nemeckom Erfurte strieľal bývalý žiak, zabil aj seba
Do triedy 10d vbehol podľa informácií bulvárneho denník Bild trikrát. Pozrel sa vraj na žiakov a vykríkol: „Ešte stále nie ste mŕtvi?" Jedna referentka sa snažila ochrániť svoju žiačku a postavila sa pred ňu. Tim ju chladnokrvne zastrelil.
Keď skončil, dal sa na útek. Pri psychiatrickej klinike v susedstve školy zastrelil ďalšieho človeka. Potom ukradol auto, ale šoféra prekvapujúco pustil. Bol to zrejme jediný človek, ktorý sa v ten deň stretol s Timom a prežil.
Šialený strelec sa dostal 40 kilometrov od miesta činu, do mesta Wendlingen. Pred supermarketom zabil ešte dvoch ľudí. Stále nebolo jasné, či sa nakoniec zabil sám alebo ho dostala polícia. Nikto nevie, prečo vraždil.
Z mesta bola pevnosť Policajti i záchranári, ktorí sa dostali na miesto činu, boli v šoku. Ešte šesť hodín po streľbe ležali v triedach mŕtve telá žiakov i učiteliek. Tínedžeri i rodičia sa stále nespamätali z masakry. Na strednú školu Albertwille chodí 580 žiakov, v celom priľahlom školskom komplexe je však bolo predpoludním asi 1700 žiakov.
„Deti nevedia, či ich spolužiaci žijú alebo boli zranení," povedal jedna z matiek pre Spiegel Online. Polícia evakuovala všetky školy, škôlky a knižnice, uzatvorila centrum mesta.
Upozorňovala ľudí, aby nevychádzali z domu a nebrali stopárov. „Z mesta urobili nedobytnú pevnosť. Bola to hrôza," povedal jeden z očitých svedkov o nenápadnom historickom mestečku, v ktorom žije asi 28-tisíc obyvateľov.
Nenápadný Tim Učitelia si spomínajú na „celkom nenápadného" chlapca. Jeho bývalý spolužiak pre Spiegel Online povedal, že Tim bol „ťažko frustrovaný" jedináčik, ktorému sa nedarilo. Zbrane mu neboli cudzie.
Jeho otec, úspešný podnikateľ z neďalekého Leutenbachu, bol športový strelec. Pri prehliadke domu našla polícia 16 legálne držaných zbraní. Jedna chýbala.
Psychológovia hovoria o ukážkovom profile útočníka. „Vopred vedia, že im bude venovaná obrovská pozornosť, že na nich bude pozerať celý svet," povedal pre agentúru DPA psychológ Georg Pieper.
„Raz chcú zažiť, že sú v centre pozornosti a ovplyvňujú veci: to je nekonečné pokušenie pre ľudí, ktorí si sami seba necenia."
Tréning nestačil
Na masakre trénovali aj obyčajných dopravákov. Zbytočne.
STUTTGART, BRATISLAVA. Na podobnú hrôzu sa bádenskowürttemberskí policajti pripravovali skoro pol roka. Prezident krajinskej polície predstavil plán nasadenia, ktorý mal byť vzorom pre ostatné spolkové krajiny.
Vedeli, že šialenec chce v čo najkratšom čase zabiť čo najviac ľudí. „Čakanie na analýzy by bolo smrteľné, musíme konať okamžite," povedal podľa Spiegel Online v októbri minulého roka policajný prezident Erwin Hetger.
Preto začali na podobné situácie trénovať aj policajtov dopravákov. Mali byť schopní okamžite zasiahnuť a nečakať na špeciálne komando.
Medzi simulovanými situáciami bol aj útok na školu. Už vtedy sa policajti obávali, že od nich chcú priveľa.
Nemecko hľadalo recept na šialencov, ktorí bezhlavo strieľajú okolo seba, od roku 2002. Vtedy 19-ročný bývalý žiak na gymnáziu v Erfurte zastrelil 16 ľudí a nakoniec aj sám seba.
V Bádensku-Württem-bersku čosi podobné nezažili. Najhorší prípad sa stal pred dvoma rokmi, keď neznámy hlas v telefóne oznámil, že chce vystrieľať školu. Ostalo len pri hrozbe, podobne ako v ďalších 114 prípadoch.
Včera varovanie neprišlo. Než prišli trénovaní policajti do školy vo Winnendene, bol páchateľ preč. Na úteku po sebe zanechával mŕtvych a zranených. Polícia bola bezmocná.
„Bol to amok v najčistejšej podobe. Niečo podobné som nezažil," povedal včera ten istý policajný prezident Erwin Hetger.
(mim)
Winnenden leží asi 20 kilometrov severovýchodne od Stuttgartu a má skoro 30 tisíc obyvateľov.
V apríli 2002 zažilo Nemecko vôbec najhoršiu streľbu na škole, keď v Erfurte vrah zastrelil 17 ľudí a potom aj seba.
Po masakrách v školách sprísnilo mnoho štátov zákony týkajúce sa zbraní
Po početných masakrách, spáchaných tínedžermi v priestoroch škôl, sprísnilo viacero európskych štátov zákony týkajúce sa legálneho vlastníctva zbraní:
- Vo Fínsku, kde v priebehu jedného roka došlo k dvom krvavým streľbám vo vzdelávacích inštitúciách, budú môcť na základe novej legislatívy vlastniť strelné zbrane len osoby vo veku od 20 rokov - doteraz bola v tejto súvislosti veková hranica 15 rokov.
- Po streľbe v Erfurte v roku 2002, pri ktorej prišlo o život 16 osôb, zvýšilo Nemecko vekovú hranicu pre legálne vlastníctvo strelnej zbrane z 18 na 21 rokov.
- Belgickí zákonodarcovia sprísnili zákony týkajúce sa vlastníctva zbraní v roku 2006 v reakcii na rasisticky motivovanú vraždu batoľaťa a jeho pestúnky čiernej pleti v Antverpách.
- Sprísnenie legislatívy v spojitosti so strelnými zbraňami požadujú občania Švajčiarska, kde sa v tejto záležitosti zrejme usporiada referendum. O podobnom bezpečnostnom pláne diskutujú v súčasnosti zákonodarcovia Portugalska a Dánska.
- Zákonodarcovia Európskej únie navrhli prísnejšiu kontrolu vlastníctva strelných zbraní v minulom roku. Na základe navrhovaných opatrení, ktoré členské štáty EÚ musia prijať najneskoršie do roku 2010, budú môcť kúpiť a vlastniť strelnú zbraň len osoby nad 18 rokov.
tasr
Chronológia ozbrojených útokov na školách v Nemecku
18. novembra 2007
Polícii v Kolíne nad Rýnom sa podarilo zabrániť streľbe v miestnej škole. Sedemnásťročný študent, ktorých čin plánoval na deň výročia streľby v meste Emsdetten, však spáchal samovraždu.
20. novembra 2006
Sebastian Bosse začal strieľať vo svojej bývalej škole v Emsdettene, pričom zranil piatich ľudí a následne spáchal samovraždu. Desiatky ďalších študentov museli hospitalizovať v dôsledku inhalácie dymu, pretože útočník predtým odpálil dymové bomby. Dovedna bolo 37 zranených.
2. júla 2003
Šestnásťročný študent na škole v Coburgu postrelil psychológa a vystrelil na učiteľa, následne spáchal samovraždu.
26. apríla 2002
Bývalý študent strednej školy v Erfurte na východe krajiny sa chcel pomstiť za to, že ho vyhodili, a začal v škole bezhlavo strieľať. Zabil pritom 18 ľudí vrátane seba.
19. februára 2002
V bavorskom meste Freising bývalý študent zastrelil troch ľudí a zranil učiteľa na obchodnej škole, odkiaľ ho predtým vyhodili. Následne sa sám pripravil o život.
16. marca 2000
Šestnásťročný študent v bavorskom mestečku Branneburg zastrelil riaditeľa internátnej školy a pri pokuse o samovraždu sa zranil.
TASR