LONDÝN. Commonwealth, Spoločenstvo národov, pozostávajúce z 53 krajín vrátane Austrálie, zaznamenalo pokles popularity vo svojej domovskej krajine Británii. Prieskum verejnej mienky uskutočnený na počesť dnešného 60. výročia založenia spoločenstva ukázal, že väčšina Britov vie málo o tom, čo vlastne znamená alebo akú má funkciu.
Výsledky prieskumu boli zverejnené práve v čase, keď kráľovná Alžbeta II. vydala vyhlásenie ku Dňu Spoločenstva národov, že budúcnosť tohto združenia nezávislých štátov je v rukách jednej miliardy mladých ľudí žijúcich v spoločenstve.
Prieskum internetovej stránky YouGov medzi 2119 dospelými Britmi, uskutočnený 2.-4. marca, však odhalil, že mladí ľudia majú najmenej vedomostí o spoločenstve a jeho úlohe a majú tiež problémy vymenovať členské krajiny aj domovský štát.
Osem percent mladých ľudí od 18 do 34 rokov je nesprávne presvedčených, že USA sú členom spoločenstva, a ďalšie tri percentá nesprávne označili prezidenta Baracka Obamu za hlavu tohto zoskupenia krajín.
Vyše 70 percent všetkých opýtaných správne uviedlo, že hlavou Spoločenstva národov je kráľovná, a 42 percent vyhlásilo, že by neboli radi, keby Británia opustila toto zoskupenie.
Viac ako polovica opýtaných však mala ľahostajný postoj - vyhlásili, že by im to bolo jedno, keby Británia zo spoločenstva vystúpila.
Iba jeden z piatich respondentov vedel vymenovať činnosti, ktoré vykonáva Spoločenstvo národov, pričom najčastejšou odpoveďou bolo organizovanie športovej udalosti Hry spoločenstva.
Na otázku, ktoré medzinárodné organizácie boli cenným prínosom pre Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, iba jedna tretina opýtaných uviedla Spoločenstvo národov, 44 percent určilo NATO, 42 percent OSN a 37 percent respondentov vyzdvihlo Európsku úniu.
A navyše, iba 14 percent uviedlo, že Spoločenstvo národov bolo v roku 2009 pre Spojené kráľovstvo "tým najdôležitejším" zoskupením. Ide o veľký pokles v porovnaní s 34 percentami ľudí v prieskume verejnej mienky z roku 1969.
"Mladší Briti nevedia veľa o zoskupení 53 štátov a ani sa oň veľmi nezaujímajú," upozornil Danny Sriskandarajah, riaditeľ Kráľovskej asociácie pre spoločenstvo, ktorá prieskum uskutočnila.
Kráľovná Alžbeta II. vo vyhlásení uviedla, že členské štáty spoločenstva, ktoré sa rozrástlo z ôsmich krajín na 53, dosiahli veľa a majú byť na čo hrdé.
"Keď však uvažujeme nad naším dlhoročným zoskupením, musíme si uvedomiť, aké úlohy nás čakajú. Takmer miliarda ľudí v súčasnom spoločenstve je vo veku do 25 rokov. Toto sú ľudia, ktorým musí zoskupenie v budúcnosti slúžiť. Práve oni môžu dnes pomôcť formovať spoločenstvo a ich deti ho zajtra zdedia. Ak naši mladí muži a ženy majú čo najviac využiť svoje príležitosti, potrebujú príležitosť stať sa aktívnymi a zodpovednými príslušníkmi komunít, v ktorých žijú," uviedla panovníčka vo vyhlásení.
Medzi prvými členmi spoločenstva bola Austrália, ktorá sa k nemu prihlásila v roku 1900. K prvým členom patrila aj Kanada, Nový Zéland a Južná Afrika.