BRATISLAVA. Umelec, ktorý sa v metropole Mingora živil maľovaním vtákov, kvetov, zvierat a portrétov celebrít na mikrobusy, po vyhrážkach fanatických stúpencov Talibanu vyhlásil, že sa už nevráti a nepresvedčí ho ani prímerie medzi vládou a Talibanom. "Do Karáčí som prišiel, lebo to bola jediná šanca, aby som prežil ja a moja rodina," uviedol Šahíd.
"Som maliar, umelec. Neviem si inak zarábať na živobytie. Taliban nedovoľuje ľuďom, ako som ja, robiť si prácu. V regióne si udržia kontrolu a nikto nebude môcť pracovať podľa vlastnej vôle," dodal 46-ročný otec štyroch detí. Všetko "neislamské" v Údolí Svát zakázali, oponentov popravili, viac ako 120 dievčenských škôl islamisti zbombardovali, zábavné predstavenia postavili mimo zákon. Militanti Talibanu uniesli a popravili tanečnicu Šabanu, ktorá ignorovala varovanie, aby svoju profesiu zanechala. Jej rozstrieľané telo našli v decembri pohodené v metropole Údolia Svát, ktoré bolo ešte pred dvoma rokmi centrom turizmu. Umelci zo strachu zanechávajú svoje profesie alebo utekajú do liberálnejších miest ako Karáčí, Lahore či Islamabad.
Hrozbám čelia aj umelci v meste Pešávar pri Afganistane, kde jediné divadlo Ništar zatvorili pred šiestimi rokmi. Militanti uniesli v januári známeho paštúnskeho komika Alama Zeba Mudžahída zo štvrte Hajatabád, ktorého prepustili po piatich dňoch, keď sa zriekol všetkej dramatickej a filmovej tvorby. Paštúnsky spevák Harún Bacha zo severozápadného mesta Swábí ušiel do Spojených štátov amerických po vyhrážkach popravou, ak sa hudby nevzdá. "Vyhrážky som od Talibanu začal dostávať asi pred rokom. Povedali mi, aby som prestal spievať. Prichádzali listy, telefonáty, esemesky," uviedol pre AFP z Washingtonu. "Čoraz častejšie začali chodiť ku mne domov a vyhrážali sa mi, že ak neprestanem s hudbou, zabijú ma."