Paríž 2. máj (TASR) - Tisíce osôb manifestovalo v Paríži 1. mája pri príležitosti sviatku práce. Manifestujúci požadovali zavedenie opatrení na ochranu pracovných miest a lepšiu ochranu pred prepúšťaním, monitoruje v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Členovia, sympatizanti a predstavitelia šiestich odborových organizácií, kráčali v sprievodoch v rôznych francúzskych mestách s požiadavkou sociálneho pokroku a demokracie.
Prvomájové sprievody vo Francúzsku poznamenal odpor proti sociálnym plánom časť ľavice tlačí vládu pluralitnej ľavice premiéra Lionela Jospina, aby zvýšila opatrenia proti prepúšťaniu zamestnancov. Vo francúzskych mestách v sprievodoch pochodovali aj zamestnanci spoločností Danone, Marks and Spencer, AOM-Liberté, Moulinex a Valeo.
Zamestnancov týchto spoločností už v uplynulých týždňoch a dňoch prepustili z práce. V Paríži aj v iných francúzskych mestách išli prepustení zamestnanci týchto spoločností na čele sprievodov.
V Paríži sa na manifestáciách zúčastnilo podľa organizátorov 20.000 a podľa policajných zdrojov 12.000 ľudí. Manifestácie spoločne zvolali štyri odborové organizácie. Požadovali pevné pracovné miesta. Okrem Paríža v ostatných francúzskych mestách 1. mája pršalo, čo manifestujúci využili a poukázali, že "jar je škaredá" v meteorologickej i sociálnej oblasti.
Najvyšší predstaviteľ odborovej organizácie Všeobecná konfederácia práce (CGT) Bernard Thibault v Paríži upozornil, že 1. máj je len jednou etapou v sociálnom hnutí. Vládnym a ďalším štátnym orgánom vyčítal, že nezasahujú proti ekonomickému charakteru v niektorých prípadoch prepúšťania zamestnancov.
Bernard Thibault sa usiluje o celonárodnú mobilizáciu pracujúcich koncom mesiaca, keď poslanci Národného zhromaždenia (NZ) budú rokovať o prepúšťaní pracovníkov. Vlna nedávnych prepúšťaní nateraz nezjednotila odborové organizácie, ktoré si sledujú vlastné ciele, komentuje Le Figaro.
V meste Calais, ktoré sa stalo symbolom boja proti prepúšťaniu zamestnancov spoločnosti LU, manifestanti kritizovali "vládu, ktorá je veľmi slabá proti trhom". Generálny tajomník odborovej organizácie Robotnícka sila (FO) Marc Blondel poukázal v Lyone, že obnova hnutia manifestácií v krajine nastáva v čase ozdravovania ekonomiky na úkor pracujúcich.
Krajná ľavica kritizovala predsedu vlády Lionela Jospina, ktorého podozrieva z úslužnosti k zamestnávateľom, aj keď premiér má do istej miery napäté vzťahy s predsedom zamestnávateľských zväzov Ernestom Antoinom Seilllierom.
V Marseille sa podľa jedného zdroja na manifestácií zúčastnilo takmer 8000, podľa iného zdroja približne 3000 ľudí. Manifestácia v meste sa konala pod heslom solidarity "pracujúcich a ľudu". V sorievode boli aj zamestnanci spoločností a podnikov, v ktorých má prísť k prepúšťaniu, napríklad AOM-Air Liberté a Marks and Spencer.
V Štrasburgu manifestovalo približne 1600 ľudí. Polovica z nich išla pod transparentmi tureckých a prokurdských hnutí, uzatvára Le Figaro.