záväzný charakter, hlasovalo 394 poslancov EP, 60 ich bolo proti.
Dokument vyzýva krajiny Európskej únie (EÚ), ktoré sú zároveň členmi NATO, aby v aliancii navrhli moratórium na používanie uránovej munície s uplatnením princípu opatrnosti. Parlament schválil rezolúciu aj napriek tomu, že NATO v utorok dôrazne poprelo možné prepojenie rakovinových ochorení u balkánskych veteránov s používaním uránovej munície.
Poslancov nepresvedčil ani vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku a bývalý šéf aliancie Javier Solana, podľa ktorého uránové zbrane nepredstavujú ohrozenie zdravia ľudí. Prisľúbil "absolútnu transparentnosť" pri vyšetrovaní dôsledkov ochudobneného uránu, vyzval však na "racionálny prístup". "Musíme sa držať faktov, nie dohadov," uviedol Solana, ktorý v parlamente prezentoval stanovisko Rady EÚ.
Európska komisárka pre životné prostredie Margot Wallströmová sa v diskusii vyslovila za to, aby experti, ktorých Európska komisia poverila vypracovaním štúdie o dôsledkoch ochudobneného uránu, priniesli širší obraz o situácii na Balkáne a brali do úvahy aj ďalšie faktory stavu životného prostredia v tomto regióne.