PRAHA, BRATISLAVA. Je najnavštevovanejším českým chrámom aj symbolom českej štátnosti. Patrí však len jednému. Najvyšší súd vo štvrtok rozhodol, že Katedrálu svätého Víta vlastní štát.
Spor medzi katolíckou cirkvou a štátom o chrám v areáli Pražského hradu sa vlečie už takmer 17 rokov. Naposledy ho prisúdil štátu Obvodný súd Praha 1 v septembri 2007.
Chrám svätého Víta v Prahe
Základný kameň bol položený v roku 1344, na rovnakom mieste stál kostol už v 10. storočí.
Bol miestom korunovácie českých kráľov, teraz sú tam uložené korunovačné klenoty.
V krypte sú pochovaní českí panovníci (vrátane Karla IV.) aj cirkvení hodnostári.
Cirkev sa však odvolala. Najvyšší súd - po tom, ako sa v minulosti viackrát postavil na stranu hradu - včera vyriekol definitívny verdikt bez možnosti odvolania.
„Rozhodnutie sme očakávali, pre Správu Pražského hradu sa nič nemení," reagoval bez prekvapenia pre ČTK hovorca hradu Radim Ochvat.
Hrad je na základe dohody s cirkvou za katedrálu zodpovedný od roku 2007. „Ani druhý rozsudok Najvyššieho súdu nie je výsledkom spravodlivého procesu," povedal pre ČTK hovorca pražského arcibiskupstva Aleš Pištora.
Vysvetlil, že cirkev chcela len vyčerpať všetky možnosti riešenia sporu v Česku, aby sa mohla obrátiť na Ústavný súd a potom aj na súd v Štrasburgu.
Pápež je za vrátenie
Najvyšší súd argumentoval vyvlastňovacím zákonom z roku 1954, podľa ktorého Pražský hrad patrí „všetkému československému ľudu".
„Súdy nemôžu ľubovoľne bez príšlušných zákonov vracať majetok odňatý cirkevným subjektom komunistickým režimom," povedal serveru iDnes hovorca súdu Petr Knötig.
Za vrátenie Katedrály svätého Víta českým katolíkom sa vlani vyslovil aj pápež Benedikt XVI.