CHARTÚM, BRATISLAVA. Muhajaryia je neveľké mesto v južnej časti sudánskej provincie Dárfúr. V suchej oblasti pod akáciovými listami žije množstvo ľudí, ktorí v predchádzajúcich rokoch museli ujsť pred otrávenými studňami, vypálenými dedinami a vraždiacou armádou.
Sedemdesiattisíc miestnych ošetruje jediná klinika, ktorú riadi medzinárodná organizácia Lekári bez hraníc. V polovici januára pre boje rebelov museli zdravotníci na štyri týždne opustiť mesto.
Lekári bez hraníc z Muhajaryie zrejme odídu znova. Tentoraz nastálo. Sudánska vláda v stredu rozhodla, že spolu s ďalšími deviatimi humanitárnymi organizáciami v krajine musí okamžite opustiť Sudán.
Státisíce bez pomoci
Sudánsky prezident Umar alBašír tak odpovedal na zatykač Medzinárodného súdneho tribunálu. Ten ho, ako prvého aktívneho prezidenta, obvinil zo zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov, ktoré páchala jeho armáda v Dárfúre.
Vyhnané organizácie riadia väčšinu humanitárnej pomoci v Dárfúre, ako aj v iných častiach Sudánu. Okrem zdravotnej starostlivosti dodávajú státisícom ľudí v núdzi pitnú vodu či jedlo.
„V stredu nám doručili list, v ktorom bolo, že máme do 24 hodín opustiť krajinu," povedala pre SME Elisabeth Rasmussonová, ktorá vedie organizáciu Nórska rada pre utečenov. Tá v Sudáne pomáha ľuďom, ktorí opustili svoje domovy, zaradiť sa späť do života. Rozhodnutie sudánskej vlády bude mať podľa nej veľmi dramatické dôsledky. „Sudánska vláda nemá kapacity postarať sa o státisíce ľudí, ktoré potrebujú pomoc. Navyše, všetko sa to zbehlo veľmi rýchlo," dodala.
Rasmussonová stále verí, že vláda si to ešte rozmyslí. K prehodnoteniu rozhodnutia ju vyzval aj generálny tajomník OSN Pan Ki-Mun.
Sudán: donášali súdu
Prezident Bašír humanitárne organizácie obvinil z nelegálnej činnosti a z toho, že spolupracovali s medzinárodným súdom. „Nikdy nás tribunál nekontaktoval," odmietla obvinenia nórska aktivistka. Kooperáciu s Haagom vylúčili na svojej internetovej stránke aj Lekári bez hraníc.
Prezident alBašír je síce od stredy jedným z najhľadanejších zločincov planéty, kým je však v Sudáne, nemá ho kto uväzniť. Zatknutie mu hrozí, ak opustí krajinu. Každý štát, ktorý uznal Medzinárodny trestný tribunál, má povinnosť ho zadržať.
Bašír ešte v stredu povedal, že chce koncom marca navštíviť summit arabských štátov v Katare. Táto krajina stanovy tribunálu nepodpísala. Haag však vyzval všetky štáty OSN, aby pomohli Bašíra zadržať. Niektoré krajiny však zatykač odmietajú. Medzi nimi aj Čína.
Pomoc v Sudáne
Lekári bez hraníc: zabezpečuje zdravotnú straostlivosť pre 200tisíc ľudí.
Medzinárodný záchranný výbor: uvádza, že bez ich pomoci zostane v ohrození 1,75 milióna ľudí.
CARE: dodáva jedlo, vodu a hygienické potreby pre 1,5 milióna ľudí.
Oxfam: denne zabezpečuje čistú vodu či hygienické potreby pre 600tisíc ľudí.
Zdroje: oficiálne vyhlásenia organizácií