SME

Haag vydal zatykač na sudánskeho prezidenta za Darfúr

Medzinárodný súdny tribunál prvýkrát obvinil zo zločinov proti ľudskosti úradujúcu hlavu štátu. Umar al­-Bašír podľa obvinenia riadil zabíjanie a vyhladzovanie v Dárfúre. Súdu sa zrejme nevzdá.

Za sudánskeho prezidenta Umara al–Bašíra vyšli včera demonštrovať tisícky Sudánčanov. Obvinenie odmietajú.Za sudánskeho prezidenta Umara al–Bašíra vyšli včera demonštrovať tisícky Sudánčanov. Obvinenie odmietajú. (Zdroj: FOTO – SITA/AP)



HAAG, BRATISLAVA. Sudánsky prezident Umar al-Bašír je od stredy jedným z najhľadanejších zločincov planéty. Rozhodol o tom Medzinárodný trestný tribunál, ktorý ho obžaloval z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Dôvody? Vraždenie, znásilňovanie, mučenie, vyhladzovanie a násilné vyháňanie obyvateľstva v sudánskej provincii Dárfúr, kde podľa odhadov za posledných šesť rokov zahynulo 300­tisíc ľudí a ďalších 2,5 milióna muselo utiecť.

V skutočnosti al­-Bašírove miesto pobytu pozná každý. Prezidentský palác v Chartúme. Je prvým prezidentom, ktorého tribunál obžaloval ešte v úrade.

Príde pred súd?

Krátke fakty
  • V roku 2002 začal Sudán boj s rebelmi v provincii Dárfúr
  • Armáda, za ktorú ako prezident a hlavný veliteľ zodpovedal Umar al­-Bašír, spolu s polovojenskými milíciami zabíjala a znásilňovala civilistov a vypaľovala ich dediny
  • Podľa odhadov zahynulo násilnou smrťou a od hladu 300­-tisíc ľudí. Dva a pol milióna osôb, čo je polovica populácie Slovenska, muselo utiecť

Otázne zostáva, kedy a či vôbec sa sudánsky prezident pred súd dostaví. Al-Bašír odmieta žalobu s tým, že ide o snahu Západu destabilizovať krajinu. „Odpovedáme im, aby obvinenie hodili do vody a vypili,“ použil prezident ešte pred rozhodnutím podľa AP veľmi dehonestujúcu urážku.

„Myslím si, že vláda bude reagovať, ako keby súd ani neexistoval,“ povedal pre Guardian Fouad Hikmat, riaditeľ africkej kancelárie nezávislej organizácie International Crisis Group.

Sudán odmieta spolupracovať, pretože nepodpísal stanovy súdu. Podobne prvý stály tribunál zaoberajúci sa genocídou či zločinmi proti ľudskosti neuznávajú ani Spojené štáty, Čína, Rusko či India. Podľa stanov však má súd právomoci aj nad krajinami, ktoré ho nerešpektujú, ak ho o vyšetrovanie požiada Bezpečnostná rada OSN. V prípade Sudánu sa tak stalo v roku 2005.

Medzinárodný súdny tribunál odmieta aj al-Bašírovu prezidentskú imunitu. Haag vydal zatykač na ďalších dvoch Sudáncov. Medzi nimi aj vodcu vraždiacich milícií Džandžavíd, ktorého do Haagu vydala samotná sudánska vláda minulú jeseň.

V žalobe sa nakoniec neobjavilo najvážnejšie obvinenie z genocídy, teda systematického vyhladzovania etnickej skupiny. Podľa prokurátora Luisa Moreno-Ocampa sa pritom sudánska armáda v Dárfúre snažila zničiť tri etniká. Obvinenie, ktoré by sa ťažko dokazovalo, nakoniec súd pre nedostatočné podklady odmietol.

Pokoj v mene mieru

Ak Sudán prezidenta nevydá, má medzinárodný súd slabé páky na jeho zatknutie. V stredu hovorkyňa povedala, že môže požiadať o pomoc Bezpečnostnú radu OSN.

Tam však v prípade al­-Bašíra panujú rôzne názory. Krajiny ako Čína či Rusko navrhujú odložiť proces o rok. Podľa nich by al­-Bašírovo zadržanie ohrozilo krehký mier v krajine. Okamžité vydanie odmietajú aj arabské a africké krajiny. Ruský zástupca v Sudáne sa vyjadril, že rozhodnutie je „nebezpečný precedens v medzinárodnom práve“.

Niektorí analytici, ako aj Sudánci sa však skutočne obávajú reakcie sudánskeho prezidenta. Okrem opätovného prepuknutia násilia v Dárfúre i Sudáne môžu byť ohrození aj západní humanitárni pracovníci či 12­tisíc nedobre vybavených mierotvorcov OSN, ktorí sú momentálne v krajine.

Nútili ma zabíjať. Aj deti

Britská televízia BBC priniesla spoveď vojaka sudánskej armády, ktorý sa podieľal na genocíde
v Dárfúre.

Počas rozhovoru mu miestami do očí vyhŕkli slzy. Na minulosť sa mu spomínalo ťažko. Bývalý vojak sudánskej armády opisoval pre BBC zabíjanie, vypaľovanie dedín a znásilňovanie, ktoré vláda prezidenta Umara al­Bašíra vykonala v rokoch 2002 a 2003 v provincii Dárfúr.

„Rozkazy, ktoré nám dali, bolo úplne vypáliť dediny," spomína dezertér, ktorého televízia nazvala Chalíd. „Museli sme otráviť studne. Mali sme rozkazy zabiť všetky ženy a znásilniť dievčatá mladšie ako 13 a 14 rokov," dodáva.

Sám sa podľa vlastných slov príkazom priečil. Nakoniec sa však podvolil. Dvom mužom, ktorí to odmietli, strelili guľku do hlavy.

Pred vojenskými jednotkami dedinčania utekali. Tých, čo odísť nestihli, vojaci zabíjali. „Viacerí nemohli odniesť viac ako dve svoje deti. Ak ste dieťa našli, museli ste ho zabiť," hovorí vojak, ktorý po niekoľkých mesiacoch z armády ušiel.

Podľa Chálida vojaci, ktorých v kampani podporovali aj milície Džandžavíd, ospravedlňovali zabíjanie bojom proti rebelom. „Povedali, že keď zabijeme všetkých civilistov a vypálime ich dediny, rebeli nebudú mať žiadne zásoby a budú musieť ujsť do susednej krajiny."

(vas)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 703
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 105
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 115
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 267
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o možnom prijatí Palestínskeho štátu za plnoprávneho člena.

Británia a Švajčiarsko sa hlasovania zdržali-


ČTK
Alain Delon v Cannes.

Delon je od roku 2019 v zlom zdravotnom stave.


TASR
Mari Rantanenová, fínska ministerka vnútra.

Vláda chce zaviesť na hraniciach nové postupy pre žiadateľov o azyl.


TASR
Úradujúci premiér Andrej Plenkovič hovorí po víťazstve v parlamentných voľbách.

Chorvátske demokratické spoločenstvo má 61 poslaneckých kresiel zo 151.


TASR

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu